Shipping Wars ya da Kargo Savaşları

shipping_wars

Shipping Wars Amerikan TV dünyasının yeni çılgınlığı. Storage Wars, Pawn Stars gibi realite şov programı. İşin aslı taşımacılık. Ama bildiğimiz taşımacılık değil. Devasa büyüklükteki eşyalar taşınıyor. Ufak çaplı gemiler, uçaklar devasa oyuncaklar, büyük olarak ne varsa taşınıyor bu programda. Hatta roketler bile…

Öncelikle taşınacak devasa eşya için Shipping Wars ekibi aralarında açık indirme yapıyorlar. Evet en çok kim indirim yaparsa taşımayı o kazanıyor. Tabiki yolun mesafesi, harcanacak yakıt, masraflar hesaplanıyor ve fiyatlar veriliyor. Bir de tabi ki teslim süresi var. Bu süre içinde teslim edilmesi gerekiyor. Zaman zaman zarar bile edilebiliyor. Program sonunda kim ne kadar taşıma almış, ne kadar harcamış, ne kadar kazanmış hesabı yapılıyor.

marc-springer-shipping-wars

Programda birbirleriyle çekişen yarışmacılar Marc, Jarrett, Jennifer, Roy, Chris and Robbie en ucuz fiyata en hızlı ve güvenli şekilde büyük eşyaları teslim etmeyi hedefliyorlar. (Roy Garber, Jennifer Brennan, Christopher Hanna and Robbie Welsh, Jarrett Joyce, Marc Springer)

chris-robbie-shipping-wars

Arızalar, lastik sorunları ise en büyük sorunlar. Düşüncesine kocaman devasa bir tır ya da büyük bir karavan kullanıyorsunuz ve yolun ortasında kalıyorsunuz. Oldukça sıkıntılı bir durum.

Eşyaların araçlara yüklenmesi ayrı bir dert. İndirilmesi ayrı bir dert. Bazı eşyalar bölünebiliyor ama bölünmesi mümkün olmayanlar.

Şovun elemanları da oldukça eğlenceli insanlar. Özellikle tek başına dev karavanıyla taşımacılık yapan Jennifer ablamız tam bir şov yıldızı. Amerika çapında ünlü ve sık sık TV programlarına çıkıyor. En düşük fiyatları vermesi ile ünlü. Ama bazen kazandığı işleri kaybedebiliyor. Nedeni eşyaların karavan kasasına sığmaması.

A&E Shipping Wars 2

Bu gün seyrettiğim bölümünde 55 mil ile gidilmesi gereken yolda 80 ile giderken polise yakalandı ve yalvar yakar polise ceza kestirmedi. Oysaki hız limitine uymamak Amerika’da en kötü suçlardan birisi. Eğer alkollü olarak hız sınırını aşmanız halinde 1 gece nezarette misafir ediliyorsunuz. Birisi kefaletinizi ödemezse bu süre uzayabilir de.

Shipping Wars sitesinde Türkiye’nin adı yazıyor ama Türkiye’de yayınlandığına dair bir bilgi bulamadım. Kargo Savaşları olarak da ben çevirdim. Türkiye televizyonlarında da yapılabilir aslında.

roy-garber-shipping-wars

Roy Garberi yolda görüp Mustafa Altıoklar zannedebilirsiniz, benzerlik müthiş!

 

Shipping Wars eğlenceli, güzel bir program. O dev eşyaların nasıl taşınıldığını görmek, şoförlerin yol maceralarına şahit olmak ilginç bir durum.

Değişik TV izleme deneyimleri yaşamak için en azından videolarından Shipping Wars’ı seyredebilirsiniz. Amerika’da  A&E kanalında yayınlanıyor.

shipping-wars

Güzel eğlenceler diliyorum.

*

Adem Özbay

11 Şubat 2013

www.ademozbay.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Ya Atatürk başörtüsü taksaydı! başlıklı makalemizde atatürk ve başörtüsü, atatürk ve dindarlık ve baş neden örtülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir