Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

sigara-keyfi

Sigara denince aklıma babamın Samsun sigarası gelir. Günde 3 paket içtiği Samsun’ların öyle bir kokusu vardır ki abartısız 100 metreden duyabilirdim. Her gün madenden servisi ile gelirdi ve servisin kapısı açılır açılmaz, içerdeki onlarca adamın sigara kokuları arasından babamınkini ayırt ederdim.

Sonra şair yazar meclislerine bulaşınca püfür püfür içilen ortamlarda, başkalarının kokusunu çekeceğime kendim içeyim dedim. 3 ay kadar sigaraya alışma çabalarım sonuçsuz kaldı. Muhtemel ki küçüklüğümün Samsun sigarası kokularından.  Dün maileme gelen bir sigara günlüğü de beni gülümsetti. İstedim ki sizi de gülümsetsin.

Sigaralı da sigarasız da güzel keyifler dostlar.

*

zigaranin-zararlari

BİRİNCİ DAKİKA

Sevgili günlük, sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesin. Şimdi masanın üzerindeki dolu sigara paketini buruşturup çöpe atıyor ve sağlıklı gürbüz bir kişi olma yolundaki ilk adımımı atıyorum.

SEKİZİNCİ SAAT

Sevgili günlük, coşkumu paylaşmak için Teoman’ı aradım, sigarayı bırakmama “Geçici Ubeyd Korbey” sendromu adını taktı.

ONUNCU SAAT

Sevgili günlük, sigarayı bırakırken başlangıcın çok zor geçtiğini duymuştum. Hiç de değilmiş. Az önce yemek yedim, iştahım açılmış, yemeklerin tadını daha iyi aldım. Yıllardır ilk kez yemeğin üzerine sigara içmeyeceğim.

ON BİRİNCİ SAAT

Acaba azaltarak mı bıraksam? Sadece yemeklerden sonra içsem mesela? Yok yok, dayanmam lazım. Kuruyemişçiye gidip kabak çekirdeği alayım , oyalanırım.

ON ÜÇÜNCÜ SAAT

İki saattir aralıksız kabak çekirdeği yiyorum. Bu çekirdeğe elini sürünce bırakamıyorsun.

ON DÖRDÜNCÜ SAAT

Kabak çekirdeğini bırakınca yemekten sonrakine benzer bir sigara içme isteği uyandı. Çöpe attığım sigara paketini ararken telefon çaldı, Teoman’mış arayan. “Sağlığında yeni düzelmeler var mı?” diye sorup kahkaha attı . Sigarayla mücadelemde başarısız olmamı bekliyor demek ki. Bu beni sinirlendirmekten çok kamçıladı. Ulan Teoman, görüşürüz bakalım. İlk işim sigara paketinin olduğu çöp torbasını evden atmak

ON YEDİNCİ SAAT

Sevgili günlük, kendimden utanıyorum. Az önce kapıdaki çöp torbasını geri almaya karar verdim, ama kapıcı götürmüş.

YİRMİ DÖRDÜNCÜ SAAT

Sevgili günlük, gidip kabak çekirdeği alayım.

İKİNCİ GÜN

Sevgili günlük, dün çok kötü geçti. Kuruyemişçiye gidip bir kilo kabak çekirdeği aldım.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük, çok güzel bir gündeyiz. Sigarayı bırakmamın üzerinden 72 saat geçti, yani sinir uçlarım bugünden itibaren yenilenmeye başlıyor. Daha da güzeli, sevgilim geliyor. Bugün biraz sinirli gibiyim, kızın yanında arıza yapmasam bari…

sigara-icmek

DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük, dün ne güzel başlamıştı ama korktuğum başıma geldi ve sevgilimle kavga ettim. Bir ara dışarı çıktık, ben sosisli sandviç almak istedim, hanımefendi karşı çıktı. Neymiş, yürüyerek yemek yenilmezmiş. Durduk yerde kavga çıktı. Sonunda dayanamayıp karşıdaki lokantaya gittim ve patlıcan musakka söyledim. Garson tabağı getirir getirmez hatunun yanına koştum ve elimde tabak yürümeye başladım. Bir yandan da musakkayı yemeye çalışıyorum. Kız kaçmaya başladı, ben de peşinden koşuyorum. Bir ara ağzımdan köpükler çıktığını fark edince durakladım. Elimdeki tabağı çöpe atıp eve döndüm. Sevgilimin telesekreterine not bıraktım, umarım arar.

BEŞİNCİ GÜN

Sevgili günlük, bu sabah İstikbal’den çekyat gelecekti, öğlene kadar bekledim, ne gelen var ne giden. Birden sinirlerim tepeme çıktı, elimde odunla beklemeye başladım. Hayır, niye sözünde durmuyorsun kardeşim? Sabah dediysen sabah getir. Adamlar saat üçte geldiler, ben odunla kapıya çıkınca kaçtılar. İstikbal’i arayıp siparişi iptal ettim, Yataş’ı var Bellona’sı var canım…

ALTINCI GÜN

Sevgili günlük, sevgilim aradı, bana çok kızgın olduğunu söyleyip bir çuval dır dır yaptı. Zaten ona moralim bozuk, bir de Teoman gelip karşımda fosur fosur sigara içmesin mi? Dumanı suratıma üflediğinde çaktırmamaya çalışarak içime çekmeye çalıştım.

YEDİNCİ GÜN

Sevgili günlük, kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim. Akşam arkadaşlarla bira içmeye gittik. Zaten sigarasız bira içiyorum, beynim sulanmış, hala üzerime geliyorlar. Masada ideolojik hadise çıktı, dışarı kadar uzadı. Tartışma sorun değildi de “Sigarayı bıraktığından beri kilo aldın koca popolu.” deyince dayanamayıp kafa attım Teoman a.

SEKİZİNCİ GÜN

Sevgili günlük, Teoman arayıp bir daha benimle görüşmek istemediğini söyledi. Boş verip gazetede okudum yine. Sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden bahsediyordu. Azaltarak bırakma ve marka değiştirerek bırakma maddeleri ilgimi çekti. Acaba? Ama yok yok, bu kadar dayandım, gerisini getirmem lazım.

DOKUZUNCU GÜN

Sevgili günlük, bugün ne oldu biliyor musun, sevgilim beni terk etti. Alçak kadın, manyaklaştığımı söyleyip ayrıldı benden. Bu arada kabak çekirdeğinin bokunu çıkardım, her tarafımda sivilce çıktı.

ONUNCU GÜN

Sevgili günlük, iki gün önce, sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden söz etmiştim. Ben iki yöntemi birleştirip hem marka değiştirdim hem de azalttım. Günde üç tane yemeklerden sonra Parliement içiyorum. O kadar zaman sonra ilk içilen sigaranın bir güzel kafası var, şaşırırsın.

ON BİRİNCİ GÜN

Sevgili günlük, kendime bir iyilik yapıp sigarayı beşe çıkardım. Ha üç, ha beş. Eskiden günde bir paket içiyordum, şimdi beş tane içiyorum. Yine kazançlıyım yani…

ON İKİNCİ GÜN

Sevgili günlük, bugün gazetede Amerika da yapılan bir araştırmayla ilgili haber okudum. Habere göre günde 10 taneye kadar sigaranın çok fazla zararı yokmuş. Üstelik sigaranın markasını değiştirmekten falan da bahsedilmiyordu. Madem öyle günde 10 tane Camel içebilirim.

sigara-tiryakiligi

ON ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük, sevgilimi ve Teoman’ı arayıp özür diledim. Sevgilim bir süre daha görüşmek istemediğini söyledi. Teoman ise aramızda geçen hadiseyi sigaraya yordu, ona göre yavaş yavaş sigara içmeye başlayınca beynim tekrar faaliyete geçmiş. Neyse barıştık ve yarın akşam buluşmaya
karar verdik.

ON DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük, Teoman’la ocakbaşına gittik. İçtiğim sigaraları saymadım. Teoman’ın da dediği gibi sigaranın zararlarını bilerek içiyorum, kime ne? Sana da soruyorum günlük, sana ne?

ON BEŞİNCİ GÜN

Sevgili günlük, püfür püfür içiyorum sigaraları. Sevgilim de bir daha sigarayı bırakmayacağım sözünü verince geri döndü. Elveda günlük, daha da işim olmaz seninle…

*

Adem Özbay

12 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

2 thoughts on “Sigara günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.