Size Bir Tokat Atılıyor…Ve Buna Rağmen Kendinizi İyi Hissediyorsunuz…

göz

Bu başlıkla gelen bir mail olunca merak ettim doğrusu. Meğerse işin içinde güzel bir sanat olayı varmış. Genç ressamlarımızdan Kezban Karakurt ilk resim sergisinin duyurusunu bu başlıkla yaptı. Resimleri de gerçekten güzel ve etkileyici. O zaman ne yapıp ne edip bu güzel sergiyi kaçırmayalım.

 Size Bir Tokat Atılıyor…Ve Buna Rağmen Kendinizi İyi Hissediyorsunuz…

KEZBAN KARAKURT’TAN ‘GÖZE GÖZ DİŞE DİŞ’RESİMLER!..

Genç sanatçı Kezban Karakurt ilk kişisel sergisini 30 Mart 2013 Cumartesi günü saat 18.00’de, Bakırköy Nergiz Sanatevinde açıyor.  Sanatçının figür ağırlıklı yağlı boya ve akrilik çalışmalarının yer alacağı, postmodern bir anlayış ile düzenlenecek olan sergide,resimlerin yanı sıra sanatçının şiirleri de yer alacak. ‘Göze Göz Dişe Diş’ adı altında açılacak olan ve bireyin baskı altındaki kişiliğini özgürleştirebilmek adına verdiği savaşı konu alan sergi,12 Nisan’a kadar açık kalacak.

Göze Göz Dişe Diş ise hedef /Karşılığı ile karşılanır /Doğanın gereğidir bu aslında /Ve özenli olmak gayesi vardır her seferinde’…

1985 Lefkoşa doğumlu olan Kezban Karakurt ‘Göze Göz Dişe Diş’ adlı ilk kişisel sergisine adını veren şiirinde, kişiliğin özgürleşme savaşımını  ve sınırlar arasındaki tehlike yolculuğunu bu dizeler ile anlatıyor…

 

Dis-Turkuaz

Trakya Üniversitesi Seramik Bölümü mezunu olan Kezban Karakurt, çocukluğundan beri sanat ile içiçe büyüdü. Tiyatro eğitiminin yanı sıra Hollanda’da resim araştırmaları yaptı. Katıldığı ilk karma sergi Galeri Eksen’deydi. Halen Halis Karakurt ile aynı atölyede ders veren genç sanatçı, ilk kişisel sergisini Bakırköy Nergiz Sanatevi’nde açıyor.

Sanatçının mekan olarak soyut  bir yüzey kullanarak, yağlı boya ve akrilik ile yaşam verdiği figürlerinde,çizgilerin sertliği ve cesur renklerin kesin vuruşları öne çıkıyor. Özgün bir boyutsallık anlayışı, resimlerin ambiyansını oluşturan bir yapıya dönüşüyor. Yalnızlık ile yoğrulmuş bir karşı çıkışın, gençliğin coşkun heyecanı ile anlatıldığı eserlerinde sanatçı, bir birey ve bir kadın olarak, yaşam içinde ne olur ise olsun mücadele etmeyi ve ayakta durabilmeyi vurguluyor. 

Kezban Karakurt  ‘Göze Göz Dişe Diş’ adlı sergisinde resim çalışmalarının yanı sıra, bir tuval gibi kullandığı, el emeği göz nuru hepsi birbirinden özgün çantalarını da sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Sergide ayrıca sanatçının resim çalışmaları, yine sanatçıya ait şiirler ile birlikte sergileniyor.

Kısacası Kezban Karakurt tümüyle özgün  eserleri ile size bir tokat atıyor. Ama buna rağmen,kendinizi iyi hissediyorsunuz…

 

Sergi Mekanı   : Nergiz Sanatevi

Adres                :İstanbul Cad. No:38 Bakırköy – İSTANBUL

Sergi Tarihi      :  30 Mart 2013 Cumartesi  – 12 Nisan Cuma

Açılış Saati       :   18.00

 

 

Bir önceki yazımız olan Türk romanında akımlar nelerdir? başlıklı makalemizde mustafa miyasoğlu kimdir, roman kültürü ve romancılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir