Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Soren_Kierkegaard

Özel günlerde dünya tarihine adını kazıyan özel isimleri ve milli bayramları logosuna taşıyan Google, 5 Mayıs 2013 Pazar günü ana sayfasında yayınladığı logo ile Soren Kierkegaard adlı filozofun 200. yaş gününü kutladı. Dünya tarihinde önemli yeri olanSoren Kierkegaard, Google sayesinde bugün tüm dünyada bilenen bir isim haline geliyor.

Søren-Kierkegaard-foto
Soren Kierkegaard tam adıyla Soren Aabye Kierkegaard 1813-1855 yılları arasında yaşamış bir filozoftur. Türkçe’de adı Sörın Kirkıgor şeklinde telaffuz edilmekle birlikte filozof kişiliğinin yanı sıra tanrıbilim diğer bir adıyla Dinbilim alanında da adından çokça söz ettirmektedir. Soren Kierkegaard dindar bir babanın oğluydu. Bu sebeple din eğitimi alarak sürekli dini bir atmosfer içerisinde büyüdü. Yaşamı boyunca çocukluğunda yaşadığı bu gelişimin etkilerini hissetmiştir. Dinsel düşünceleri olan ünlü filozof sürekli din adamlarıyla ve din kuramlarıyla çatışma içine girerdi. Soren Kierkegaard bir gün mevcut Hristiyanlığın bozulmuş olduğunu ileri sürdü ve dinin yenilenmesine yönelik öneriler sundu. Diğer bir yandan teolog olan Kierkegaard, din ve tanrıyı tamamen bireysel bir konu olarak gözlemledi. Bu yolda ilerleyerek sistematik felsefenin bireyi gözardı eden bütüncüllüğünü de reddetti. Felsefesinde bireyi merkeze aldı.

Soren-Kierkegaard-kimdir

Soren Kierkegaard aslında varoluşçuluğun öncülerinden sayılmaktadır. Şöyle açıklamak gerekirse varoluşçu felsefe bir bakımdan her varoluşçu filozofta kendine özgü bir nitelik kazanarak farklı bir tanım kazanır. Felsefi özgüllüğü sebebiyle varoluşçuluğun kurucu isimlerinin başında Kierkegaard gelmektedir.. Öte yandan Nietzsche gibi bağımsız ve dizgesiz bir filozof olarak olarak da tanınmaktadır. Sürekli eleştirdiği filozofun adı Hegel’dir. Rasyonalist ve sistematik felsefe Soren Kierkegaard tarafından kabul edilemez olarak karşılanmaktadır. Varoluşçu felsefelerde görülen kavramların çoğunluğu öncül olarak Kierkegaard’da görülür: saçma, bunaltı, korku ve kaygı. Ona göre varoluş, somut ve öznel insanın yaşamıdır.Bu nedenle felsefe somut düşünmeye, yani varoluşa yönelmelidir.

Søren Kierkegaard danimarkalı filozof ve teologdur. Pek çok önemli kitabı vardır 1813’te Kopenhag’da doğmuş ve 1855’te genç yaşta ölmüştür. Varoluşçıluğun öncülerinden sayılır… Kierkegaard, din ve tanrıyı tamamen bireysel bir konu olarak değerlendirdi. Bu yönde giderek sistematik felsefenin bireyi gözardı eden bütüncüllüğünü de reddetti. Felsefesinde bireyi merkeze aldı.
soren-kierkegaard
Kierkegaard’ın itiraz ettiği ve sürekli eleştirdiği filozof Hegel’dir. Hegel’in rasyonalist ve sistematik felsefesi Kierkegaard için kabul edilemezdir.Varoluşçu felsefelerde görülen kavramların çoğunluğu öncül olarak Kierkegaard’da görülür: saçma, bunaltı, korku ve kaygı.Kierkegaard’ın felsefî sorunsalı bir bakıma mevcut Hıristiyanlık içinde ve hatta karşısında nasıl iyi bir Hıristiyan olunacağı noktasına da bağlıdır.

Korku ve Titreme, Ölümcül Hastalık, Umutsuzluk önemli kitaplarıdır.

*

www.ademozbay.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.