Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Ashton-Kutcher-Steve-Jobs-film

Amerika’da,  George Washington‘dan bile daha çok sevilen kim vardır diye sorarsanız cevap açık ve nettir: Steve Jobs.

Steve Jobs biraz uyanıklık yapsa ve “İlhamımı Tanrıdan alıyorum.” falan deseydi şimdiye kadar çoktan aziz bile ilan edilebilirdi.

Amerikalılar Steve Jobs‘u mütevazi kişiliğinden dolayı çok seviyorlar. İş üretmeye, rakipleriyle teknoloji yarışına girmeye geldiğinde oldukça agresif olan Jobs, normal hayatta basit bir kot pantolon  tişört ve spor ayakkabıyla gezecek kadar mütevazi.  Ailesini ve zenginliğini göz önüne çıkartmayan, parasıyla hava atmayan biri aynı zamanda.


ashton-kutcher-jobs-at-loyola-marymount-university Ashton-Kutcher-Steve-Jobs-film-afisi jobs-kutcher-benzerligi steve_jobs_hayati steve-jobs-filmi steve-jobs-filmi-frakmani

Henüz yeni doğmuş bir bebekken ailesi tarafından terk edilip başka bir ailenin yanında üvey çocuk olarak büyüdüğü için de çok sevilen bir figür. Amerika’da böyle milyonlarca çocuk olduğunu düşünürsek onların da idelü aynı zamanda.

Girişimciler içinde örnek bir insan, zira üvey babasının garajında başlattığı bilgisayar işinden bu gün dünyanın en büyük şirketini oluşturdu. Apple şirketi şu an borsa değeri ile dünyanın en değerli şirket. Bu unvanı kimseye bırakacak gibi de gözükmüyor. İmac, İphone, İpod, İpad gibi icatların fikir babası olan Steve Jobs yüzyılın en büyük girişimcisi sayılıyor.

Şimdi tüm bu hayranları için bir Steve Jobs filmi yapıyor. Hatırlarsınız hayatını anlatan kitap aylar boyu tüm dünyada en çok satanlar listesinde yer almıştı. Hatta şu an da bile Amazon’da çok satanlarda.

Muhtemelen uzun süreler kitap çok satacak, film de çok seyredilecek. Tüm Amerikalılar filmi dört gözle bekliyorlar. Tahminim Amerika’da en iyi başlangıç yapan 10 filmden biri olacak ve iyi bir gişe başarısı sağlayacak. Filmin adı iOS’tan ilhamla jOBS olarak konulmuş.

Filmde Steve Jobs’u özellikle gençliği çok benzeyen Ashton Kutcher canlandıracak. Ünlü oyuncu Demi Moore’nin eski eşi olarak tanınan Ashton Kutcher aslında iyi oyuncu. Onun başarıyla oynadığı Kelebek Etkisi filmini hemen hatırlayacaksınız.

ashton-kutcher-as-steve-jobs

Filmden çeşitli kareler basını yansıdı. Özellik Ashton Kutcher ve Steve Jobs’un gençlik dönemlerinin karşılaştırıldığı bu kareler iyi bir filmin geldiğinin de habercisi.

Tüm Amerika’lılar ve dünyanın dört bir yanındaki Steve Jobs sevenlerinin dört gözle beklediği filmi ben de heyecanla bekliyorum. İlk cumasını kaçırmamaya çalışacağım.

Size de şimdiden güzel seyirler diliyorum dostlar..

*

Adem Özbay

25 Ocak 2013, NY

Bir önceki yazımız olan Güzel Adamlar Antolojisi: Nurettin Durman başlıklı makalemizde nurettin durman hakkında, nurettin durman kimdir ve nurettin durman yazdıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

2 thoughts on “Steve Jobs Filmi: jOBS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir