Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine




tembel-bebek

Yayın yönetmenliği yaptığım Genç Gelişim dergisinin web sayfasında bir yazımız var. Tembelliği Yenmek İçin Karşı Atak Geliştirme Stratejileri

E ne var bunda, bir sürü böyle yazı var etrafta diyebilirsiniz. Evet var. Ama yazıya gidip bakar, altındaki yorumu okursanız belki siz de benim gibi son zamanların en rahatlatıcı kahkahasını atabilirsiniz. 

Orada ismi gözükmüyor ama umarım bana kızmaz ben söylüyorum: Bilal Savaş.

tembellik-resmi

İnanın bilmiyorum, tanımıyorum. Hayatım boyunca tanımayacağım da belki. Muhtemelen bu yazıdan ve kendisinden bahsettiğimizden de hiç haberi olmayacak. Bilal’in bu yazıya yorumu aynen şöyle:

– Tembellikten okuyamadım, çok uzun geldi yazı.

Olay budur. Bilal tembel değil bilakis üst düzey zeki bir arkadaş. Yorumu okuyunca temiz bir kahkaha attım. Sağolsun varolsun.

Ben zaman zaman tembellik yapılmasına inanan biriyim. Şöyle bir kitap alıp uzanıp toprağa saatlerce uzanmanın iyi olduğuna inanıyorum.

Yada yerlere yatıp gece boyu yıldızları seyretmenin.

Hayatın koşuşturmacasına, dünyanın bitmeyen dönüşüne bazen bir mola vermek gerekiyor. O molanın adı tembellik olacaksa olsun dostlar ne yapalım.

Bizim sitedeki yazıda tembellik şöyle tasvir edilmiş:

tembellik-resmi

Lezzetli bir yemek yiyemezsiniz, çünkü tarifi takip etmeniz ve malzemeleri bir araya getirip pişirmeniz için enerjiye ihtiyacınız vardır.
Yatağınızı toplayamaz, çamaşır yıkayamaz, evi temizleyemezsiniz; çünkü yeterince motivasyonunuz yoktur ve bu da sizi rahatsız ediyordur. Eviniz pislik içindedir ve siz evinizi düzeltemiyorsunuz; çünkü kendinizi çok yorgun hissediyorsunuzdur.
Diğer insanlarınkinden çok daha az paranız var, bunu biliyorsunuz; fakat onlar bütün gün boyunca çalışabiliyorken siz çalışamıyorsunuz.
Eğer bir işiniz varsa, sık sık hastalanıyorsanız ve düzenli bir şekilde işten kaytarıyorsanız, insanlar sizi “tembel ve güvenilmez biri” olarak bilecekler.
Eğer tembel bir öğrenciyseniz, ödevlerinizi düzenli bir şekilde yapmaz ve derslerinize gereken özeni göstermezsiniz. Başarı da bir hayal olur elbette.
Tembelseniz, tamamlanmış hiçbir işiniz olmaz; çünkü dikkatinizi toplayamaz, yaptığınız işe odaklanamazsınız. Herhangi bir görevi yerine getirmek için enerjinizin hiç olmadığı bir hayatı düşünün. Bu, çok can sıkıcı ve berbat bir şey olurdu.

tembellik

Karar sizin dostlar, ister yukarda sıralanan gibi olmak istemezsiniz durmadan harıl gürül çalışırsınız. Ya da ara sıra tembellik yapmanın güzelliğine sığınırsınız.

Bol tembellik günleriniz olsun diyorum:)

 

*

Adem Özbay

26 Ocak 2012, NY

 

5 thoughts on “Tembellik Güzeldir!

  1. Bu tembellik başka bir tembellik ama, kafayı çalıştıran bir tembellik, düşünce tembelliği:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.