Tibet gezi notları

tibet-resimleri

Sevgili dostum İlyas Yıldız tam bir modern Evliya Çelebi‘dir. Şimdi de Tibet yolculuğunun hatıralarını paylaşmış sitesinde. Sadece Tibet değil, bir çok coğrafyaya dair notları var İlyas Yıldız‘ın. Bana gönderdiği mesajı aynen sizinle paylaşıyorum ve ‘biraz dünya görüp gözüm gönlüm açılsın’ diyenlere sitesini öneriyorum.

  tibet-gezi

Bundan 6 ay önce kara yoluyla Tibet’e doğru yola çıkacağımı yazmıştım. Tren, otobüs, otostop ve bazen de yürüyerek ülkeleri ve sınırları geçtim ve sonunda yolculuğu bitirdim. Seyahat dört ay önce bitmesine rağmen, merak edenler için fotoğrafları düzenleyip, gezi notlarını derlemem ancak sonuçlandı.

Sonuçta ortaya yaklaşık 90 sayfalık seyahat notları ve yüzlerce fotoğraf ve video çıktı. Bu iletişim çağında kimsenin bu kadar notu okumaya vakti olmadığını biliyorum. Ben geçmişe bir iz bırakmak için ve belki birileri de aynı yolu yaparsa seyahat notlarından faydalanırlar düşüncesi ile yazdım.
Şayet fotoğraflara bakmak ve gezi notlarını okumak isteyenler olursa işte link:  http://www.ilyasyildiz.com.tr/Yazi.aspx?YaziId=28
tibet-resimleri
Peki seyahatte en ilginç anlar hangileriydi? Belki sadece bu bölümleri okumak isteyenler için kısa notlar:
– Azerbeycan’dan Kazakistan’a 3 gün gemi yolculuğu ile geçtik. Gecenin bir vakti fırtına çıktı ve beşik gibi sallanmaya başladık.
– Kazakistan’da Ahıska Türkleri ile tanışmak ilginç bir deneyimdi. Onların trenlere doldurularak Türkiye sınırından Kazakistan çöllerine sürülmelerinin hikayesini, bizzat olayın tanıklarından dinledim. Ahıska Türkleri’nin Kazakistan’daki köyünü ziyaret ettim ve olayın tanığı yaşlı bir adamın videosunu çektim. Bu beni gerçekten üzdü.
– Kırgızistan’ın Çin sınırındaki dağ köyü Sary Tash’ta kaldım bir gece. İki yaşlı Kırgızla Türkçe konuşma çabası…
– Çin sınırında, Çinli Subay beni “ölümle tehdit etti…”
– Çin’de Urumçi’den Chengdu’ya 54 saatlik seyahat yolculuğun en kabus noktasıydı. Her yer insan ve uyuyacak yer yoktu.
– Chengdu’da Mao’nun heykelinin hemen karşısında Kapitalizmin simge markalarını görünce şu notu yazmışım:  Kapitalistler için bütün özgürlükler var ama Tibetliler ve Müslümanlar için özgürlük ölümle başlıyor. Kısacası Çin’de artık Mao’nun sol eli McDonalds’ı selamlıyor.
– Tibet köyü Tagong’da üç yaşlı kadınla birlikte kırda dolaşıp ibadet şekillerine bakıyordum. Bu kadınların yerden taş alıp, bir taş birikintisine attıklarını görünce hayretler içinde kaldım. Neden mi? Çünkü bu adet halen Anadolu’da benim doğduğum köyde uygulanıyor. Bu görüntü beni, Şamanizm ile Budizmin arasındaki yakın ilişkinin Anadolu’daki izlerine götürdü.
*
Adem Özbay
9 Şubat 2013, NY

Bir önceki yazımız olan İşyerinde MOBBİNG ile mücadele başlıklı makalemizde işyerinde taciz, işyerinde taciz dava ve mobbing hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir