Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

tevfik-ileri

Lafla olmaz, önce bunu söyleyelim. Ben bunu Sadık Yalsızuçanlar‘ın yazdığı Vefa Apartmanı ile daha iyi anladım. Böyle ucuz sloganlar atarak milliyetçilik yapanlar Tevfik İleri‘yi bir tanısınlar, ondan sonra bağırıp çağırabilecekler mi bakalım. Bu güzel adamın hayatını anlatan Vefa Apartmanı kitabını tüm dostlara tavsiye ediyorum.


vefa-apartmani

TEVFİK İLERİ’yle ilgili bir iki anekdot paylaşayım da ne demek istediğim biraz anlaşılsın:

“Okulu iyi dereceyle bitiren İleri, arkadaşlarının ve hocalarının ısrarlarına rağmen İstanbul’da kalmak yerine Anadolu’ya gitmeyi tercih eder.

Memleketine hizmet etmek, birikimini toplumla paylaşmak istemektedir.

Bu durumu çiçeği burnunda karısı Vasfiye Hanım’a yazdığı mektupta şöyle anlatır: “Her gittiğimiz yerde hürmet ve sevgi bulacağız. İyi insanlar olacağız. İyi işler yapmak için çalışacağız. Ben nasıl her fırsat bulduğum zaman ve yerde köy insanının hakkından, mahrumiyetlerinden söz edeceksem, sen de köy kızlarının, temiz tertemiz köy kızlarının konuşan dilleri olacaksın. İyi işler yapmaya çalışacağız. Her gittiğimiz yere sevgi ve şefkat götüreceğiz. Bütün Anadolu’yu dolaşacağız. Sen benim büyük dert ortağım ve en iyi arkadaşım olacaksın. Seninle birlikte, bildiğimiz köy türkülerini söyleyerek dolaşacağız.”

Dolaşırlar da…

İlk gittikleri yer olan Erzurum’un kara kışında, yokluklar ve soğuk içinde, yakıt olarak kullandıkları tezek kokusundan yüksünmeden birbirlerine sarılarak yaşarlar.

Oradan Çanakkale ve Samsun gibi farklı şehirlere geçerler. İleri nereye gitse sevilmekte, adı bir efsane gibi dilden dile dolaşmaktadır.

tevfik-ileri-

Tevfik İleri’nin vasiyet niteliğindeki şu kısa mektubunu okuyun: “Sevgili Vasfiyem, aziz yavrularım! Size mal-mülk, servet bırakmadım. Bütün hayatım boyunca bir emeklilik maaşı için çalıştım. Tecelli eden adalet onu da kuşa çevirdi. Ne yapayım. Kader böyle imiş. Yalnız, size şerefli, namuslu, erkek bir ad bırakabildim. Hiçbir zaman başınız yere bakmayacaktır. Bununla teselli buluyorum. Siz de bununla iftihar edeceksiniz.”

*

Şimdi size soruyorum, babanızın size bol sıfırlı maaş mı yoksa onurlu bir soyad mı bırakmasını istersiniz. Benim cevabım ikincisi.

Tevfik İleri ve onun gibi sevgiyi yüreğinde taşıyan tüm güzel insanları rahmetle anıyorum.

*

Adem Özbay

9 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Ya Atatürk başörtüsü taksaydı! başlıklı makalemizde atatürk ve başörtüsü, atatürk ve dindarlık ve baş neden örtülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir