Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

yüksel_mert-kimdir

Adana’nın medarı iftiharı, televizyonların yıldızı Yüksel Mert bana Twitter’da ‘beni oku’ deyince ben de onu okumaya kadar verdim. Onu tanıyalı 7-8 sene oluyor zannedersen. Bunun 2-3 yılı çok yoğun birlikteliklerle geçti. Fuarlarda, imza günlerinde beraber yedik içtik, beraber üzüldük sevindik. Madem o benden onu okumamı istedik, buyursun bakalım Yüksel Mert’i nasıl okumuşum:

 

Yüksel Mert marifetli bir adamdır. 10 parmağında 11 yetenek vardır. O fazla olan 1 bol kelimeli çenesidir.

Yüksel Mert başı sıkıştığında malum meyveyi yediği için dedem Adem ve bana topu atmaktadır, ama kendi talan ettiği meyve bahçelerini hiç çaktırmamaktadır.

Yüksel Mert‘i severim, o da beni sever, ama fırsatını buldu mu da anında satar, sonra da keyifle nasıl sattığını ballandıra ballandıra anlatır.

Yüksek Mert yüksek reytinglerin adamıdır. Alkış sesi duymazsa, o gün bol bol pohpohlanmamışsa geceleri kabuslarla uykusundan uyanabilir.

Yüksel Mert zaman zaman soyadı gibi yaşar, zaman zaman adına inat yaşar. Ortasını bulduğu zamanlarda tadından yenmez.

Yüksel Mert‘in bana vasiyeti mezarına onu baş aşağı gömmemdir. Bunu yapamayacağımı zannettiği için içi rahat olabilir. Ama hele bir ölsün, bir gece New York’tan 3-5 kodaman abiyle gelip, onu mezarında baş aşağı sallandırıp, vasiyetini yerine getirmenin tadını çıkaracağım. (Bunun neden istediği konusunda en ufak bir fikrim yok, sadece Ekmel Ali‘nin yakışıklı oğlu Besimi‘nin bir tespiti var: Kafasıyla yükselemedi ayaklarıyla deneyecek.)  / Bu maddeye Yüksel Mert’ten itiraz geldi. Mezarında ‘baş aşağı değil baş yukarı dikine gömülmek’ vasiyet ettiğini söyledi. Bu durumda sevgili Besimi’nin sözü de “Dünyada yükselemedi mezarda deneyecek.”  Bu konu defalarca gündeme geldiği ve üzerinde çok konuştuğumuz için 2 durumu da kabul edebiliriz. /

 

yüksel-mert

Yüksel Mert Kuran’ı, kendi dilinden okuyup anlama ve hurafelerden arınmış halini idrak etme lütfuna mazhar olmuş bir adamdır. Ama bunun hakkını ne kadar verdiği tartışmalıdır.

Yüksel Mert için, içim rahat ede ede 10 numara vereceğim tek özelliği merhametidir. Merhametli bir adamdır. İhtiyaç anında donuna kadar verir. Bunu laf olsun diye söylemiyorum, harbiden verir.

Yüksel Mert günde beş vakit şükretmesi gereken bir hanıma sahiptir. Yengemiz nesli tükenmiş olup, bu dünyada sadece Yüksel Mert‘te bir tane vardır. İşte hikmetini çözemediğim tek konu da budur. Yakışıklı oğullarını ve aslan damadını, akıllı kızını ve tatlı torunlarını da anıp selam edelim buradan, hazır yeri gelmişken.

Yüksel Mert, Ekmel Ali Okur gibi bir madenin meydana çıkarılması için verdiği çaba ile tarihe geçmiştir.

Yüksel Mert benden çarptığı atkılarla ufak bir atkı koleksiyonu yapmış, şimdiler de atkısız adım attığı görülmemektedir.

Yüksel Mert de ben de insan olduğumuz için zaaflarımıza da yenilebilir zaman zaman hatalara düşebiliriz. Yüksel Mert hatasını anladığında dönmesini bilen bir adamdır. Anlayışı kıt olduğu durumlar da olmuyor değildir. Bana da çok tavsiyesi olmuştur, kendisini dinlediğimi söylemek isterim.

Yüksel Mert özetle okuması biraz zor bir adamdır. Yemek ısmarladığın sürece çok güzel muhabbet edebileceğin bir gönül adamıdır. Kuran’ı iyi bilip bunu reyting malzemesi yapacak kadar da zaman zaman şirazeden çıkar. Ama çıkarsan, toplasan, çarpsan, bölsen yine de elde iyi bir Yüksel Mert kalır.

Rabbim hepimizi iyi adamlar, merhametli insanlar, aydınlığın peşinden koşanlar olarak yaşatsın, öldürsün, diriltsin diyerek son sözü söyleyelim.

Amin.

*

Sayın Yüksel Mert her türlü tekzip ve düzeltme hakkına sahiptir, neticede sadece kendisi değil biz de insanız, hata yaparız!

*

Adem Özbay

10 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

 

 

 

 

3 thoughts on “Yüksel Mert’i okumak

  1. Sizin kaleme aldığınız makaleleri kendi imzasıyla ve adınıza herhangi bir atıf yapmadan kullandığı hususuna pek değinmemişsiniz sanırım. Bu sizin engin gönüllülüğünüzden mi yoksa unuttunuz mu? Onu merak ettim…

  2. Sn, ozbay yazinizda American konsoloslugunun duzenledigi reseptionda tanistigimdan beri yazilarini takip ettigim Yuksel Mert i kaleme alarak bizimde okumamiz cok iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.