Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

koruyucu-aile-sorunu

Medyada zaman zaman gündeme gelen yurt dışı koruyucu aile konusunu bir çok kişi bana soruyor. Zannediyorlar ki Avrupa ve Amerika bunu keyfine yapıyor. Çocukların mağdur edildiğine inandığı zaman devlet çocukları alıp başka koruyucu ailelere veriyor. Bakmayın TVlerde salya sümük ağlayan ailelere. Zamanında o çocuklara neler çektiriyorlardı. Zannediyorlar ki Türkiye gibi çocuğu döv, söv bir şey olmayacak. Hemşehrim ve Akis Kitap yazarlarımızdan Kenan Tunç bu konuya farklı açıdan bakan bir yazı yazmış. Onu dikkatinize sunuyorum. 

 

 

ALMANYA’DA KORUYUCU AİLE SORUNU VE BİR ÖZ ELEŞTİRİ

Kenan Tunç


Son yıllarda özellikle Almanya’da meydana gelen ‘Jugendheim’ yani ‘Gençlik Dairesi’ krizleri hepimizin malumu. Ailelerince kendilerine iyi bakılmadığına kanaat getirilen çocuklara bu merkezler tarafından el konuyor ve çocuklar ailelerinden alınarak ‘Koruyucu Aile’ için başvuran ailelere teslim ediliyor. Bu konuda kim haklı kim haksız tartışmaları hukuk düzeyinde devam ediyor. İstisnai de olsa yaşanan bazı hukuksuzluklar zaman zaman vatandaşlarımızı germeye devam ediyor…

koruyucu,aile
Bu konularda bizim de Alman makamlarına pek çok eleştirimiz oldu. Çocuklarımızı ailelerinden almalarına, Hristiyan ailelerine teslim edilmelerine hep karşı çıktık, sitem ettik, hatta kırgınlığımızı ifade ettik. Bu konuda ‘Bırak Çocuklarımızı Almanya ‘ diye bir makale bile yazdık. Ama konuyu biraz inceledikten sonra bu konularda en az Almanlar kadar biz müslümanların da suçlu olduğunu gördük…

Şimdi bir kere şunu kabul edelim ki Almanya’da böyle bir hukuk düzeni var. Çocuklara iyi bakılmıyor ve çocuklar mağdur durumda görülüyorsa ve bu da hukuken tespit ediliyorsa Almanya bu işe asla seyirci kalmıyor. Böyle sorunlu ailelerden çocuklar alınıyor ve onlara deniyor ki : ” Siz bu çocuğa bakamıyorsunuz. Bu çocukla yeterince ilgilenemiyorsunuz. Bu nedenle onu alacağız ve bize bu iş için başvuran koruyucu ailelere vereceğiz. Ne zaman ki düzelirsiniz, bunu ispat edersiniz, size şartlar oluştuğunda çocuğunuzu iade ederiz.’

İşte çocuklar konusunda Almanya’da genel hukuki yapı bu. Ve uygulama sadece Türkler ya da diğer müslümanlar için çıkmış da değil.

yurtdisi,koruyucu,aile
Şimdi kendimize şöyle bir soru soralım. Alman makamlarınca koruma amaçlı olarak alınan çocuklar acaba kimlere veriliyor ? Bunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Bu iş için bazı aileler Alman makamlarına dilekçe ile baş vurup ‘Koruyucu Aile ‘ olmak istediklerini belirtiyorlar. Alman makamları da bu başvuruları değerlendiriyor ve uygun bulduklarını kabul ediyor…

Şimdi sıkı durun. Çıkaracağımız sonuç çok önemli. Yine bir soru soralım. Peki ailelerinden alınan çocuklar kimlere veriliyor ? Bunun da cevabını bulduk : Koruyucu Ailelere verilmek üzere alınan çocuklar için önce ellerindeki listelere bakıyorlar, listede gönüllü aileler arasında Müslüman aile varsa Müslüman çocuklarını vermekteki önceliği bu ailelere veriyorlar…

Listede Koruyucu bir müslüman aile yoksa ne oluyor peki ? İşte her şey burada düğümleniyor bizim için. Malesef pırıl pırıl çocuklarımız daha küçücük yaşlarda listelerde koruyucu müslüman aile isimleri olmadığı için hristiyan ailelere teslim ediliyorlar.

Gelelim şimdi eyvah çocuklarımız elden gidiyor, çocuklarımız hristiyan ailelere teslim ediliyor diyen biz müslümanlara….

Lütfen şu sorulara cevap verelim! Kaç tanemiz başvurdu Koruyucu Aile olmak için Alman makamlarına? Hangi Türk derneğinden kaç vatandaşımız başvurdu ? Halbuki bu işler Almanyada bilinen bir gerçek. Burada Jugendheim ve Koruyucu Aile diye yasal ve çok köklü birimler var.

Yine soralım ve cevap arayalım sorumuza. 50 senedir Almanya’da yaşayan değerli vatandaşlarımıza soralım. 50 senedir ne yaptınız bu konularda. Kaç taneniz başvurdu Koruyucu Aile olmak için? Kaç müslüman evladını kurtardınız hristiyan ailelerine teslim edilmekten ?

Hala bu konuda bir adım atamamış ve müslüman çocukları hala hristiyan koruyucu ailelerin insafına terk edilmişse burada oturup düşünmek lazım değil mi ? Katolik, protestan ya da evanjelist bir aileye verilip o ailede haç işaretleriyle tanışan ve İslam gibi yüce bir dinden uzak yetişen müslüman çocuklarının vebalini kim üstlenecek ?

Bütün içtenliğimle söylüyorum ki bu konularda gerçek suçlu Avrupa’da sen ben kavgasına giren ve yapılması gereken asıl önemli şeyleri yapmayan müslümanlardır. Buna kendi vatandaşlarımız da dahildir.

Senin camin mi büyük benim ki mi, senin çay ocağın mı lüks benim ki mi, konferanslara sen mi meşhur hoca getirdin ben mi gibi beyhude işlerle uğraşacağımıza her dernek en 5 tane Koruyucu Müslüman Aile başvurusunda bulunsaydı oralarda İslam ve Türk milleti adına çok daha hayırlı hizmetler yapılmış olurdu.

Kendi kasasını dolduran, kendi misyonunu reklam eden insanlar olmak değil, hiçbir ayırım yapmadan bu aziz milletin her ferdine hizmet edecek gönül erleri olmaktır önemli olan. İş adamlarımız, siyaset adamlarımız,dernek ve dış işleri bürokratlarımız bu konuya acilen el atmalıdır.Sorumluluk sahibi herkes müslüman kardeşlerimize ait bir çocuğun başka din mensuplarının eline verilmesine razı olmamalı, bunun büyük vebalini omuzlarında hissetmelidirler.

Bu işte Almanya’nın kusursuz olduğunu elbette söylemiyoruz.Kurumlarca yapılan hukuksuzluklara hukuk düzeyinde zaten gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Ama bu önemli konuda suç ve suçlu ararken kendimizi de sorgulamalıyız diye düşünüyorum…

cocuklar-ailelerinden,neden-alinir

Eğri oturup doğru konuşalım. Türklük ve milliyetçilik kuru laflarla olmaz.Oralarda benim Ahmedimi, Ayşemi, Fatmamı koruyabiliyor, onlara sahip çıkabiliyor musun, işte sen o zaman büyük adamsın, büyük derneksin, büyük başkansın…

Haydi ey Avrupada yaşayan müslüman, bir koruyucu aile de sen ol. Sevap mı işlemek istiyorsun? Al işte sevap. Senin o gurbet diyarında müslüman ailelere ait bir çocuğu hristiyanlaşmaktan kurtarman, değil bin cami yapmandan, dünyaları camiyle doldurmandan daha hayırlıdır…

Çare ve çözümü tek cümleyle özetlemek gerekirse, ya sorunlu aile sayımızı azaltacağız ya da ”Koruyucu Türk (müslüman) Aile” sayısını artıracağız. Başka çaremiz yok..

Ses ver ey 50 yıldır Almanya’da yaşayan milletim ? Haksız mıyız ?

Selam ve dua ile..

*

 

 

Bir önceki yazımız olan Okunaksız doktor yazıları! başlıklı makalemizde doktor ve yazı, doktor yazıları davaları ve doktor yazılarına karşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir