Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Güzel insan Nurettin Durman yine yapacağını yaptı ve bu güzel Ramazan günlerinde çok mu çok anlamlı bir hediye sundu bizlere: 40 Hadis 40 Yazar kitabını…

40 hadis 40 yazar mini

Aslında Ramazan öncesinde bir sohbet meclisimizde “Neden yazarlarımız, şairlerimiz, çizerlerimiz hadis, ayet yorumları yapmıyor? Neden bu alanda edebi bir duyarlık oluşmuyor?” sorusunu sormuştuk birbirimize. Sonrasında ise Nurettin Durman kollarını sıvadı ve yazın dünyamızın 40 seçkin ismini 40 Hadis yorumu yapmak için bir araya getirdi.

Bildiğiniz gibi âlimlerimizin pek çoğu 40 Hadis çalışması yapmıştı. İsmet Özel de bir 40 Hadis kitabı yayınlamıştı. Aslında bu Marmara Fm’deki 40 Hadis programının çözümüyle yapılmış bir kitaptı. Güzel de bir kitap oldu.

Nurettin Durman’ın kitabını farklı yapan ise 40 farklı ismin birer hadis yorumlayarak bir 40 Hadis kitabı ortaya koymaları. Böyle bir çalışmanın gerek ülkemizde gerekse İslam dünyasında yapıldığını zannetmiyorum.

Bu 40 yazarın içinde kimler yok ki. Her biri bir gönül adamı olan Peygamber aşığı 40 yazar. Belki de bu kitap sayesinde onları farklı bir pencereden de tanımış olacağız. İşte kitapta yer alan 40 yazar: Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, Ali Haydar Haksal,  Arif Ay,  Mustafa Özçelik, Ferman Karaçam, Hasan Aycı, Ümit Aktaş, Ahmet Mercan, Recep Garip, Bestami Yazgan, İbrahim Eryiğit, Şakir Kurtulmuş, Yıldız Ramazanoğlu, Şeref Akbaba, Adem Turan, Cihan Aktaş, Mehmet Nuri Yardım, Nurullah Genç, Cemal Şakar,  Müştehir Karakaya, Sadık Yalsızuçanlar, Arif Dülger, Süleyman Çelik, Şaban Abak, Cevat Akkanat, Hüseyin Akın, Ayla Abak, Hicabi Kırlangıç, Ali Emre, Özcan Ünlü, Ali Ayçil, Mustafa Oğuz, Sıddık Ertaş, Hakan Arslanbenzer, Mehmet Aycı, Yusuf Çağlar, İbrahim Paşalı, Ahmet Örs, Asım Gültekin, Zafer Acar.

nurettin-durman8

Nurettin Durman kitabın yapılış amacını şöyle açıklıyor: Biz bu derlememizde Asrı Saadetten günümüze kadar gelen hadis okuma ve anlama cihetinde İslam kültüründe var olan bir Hadis Edebiyatı hatırlatması eşliğinde 40 Hadisi 40 yazarımıza tevdi ederek yazmak istedikleri o hadis çerçevesinde izah ve yorumlarını alma yolunu tercih etmiş olduk. Böylece gelenek olarak bir âlimin veya şairin yazarın geçmişte bir başına 40 Hadis şerhi çalışmalarını biz bu defa bir ilk çalışma olarak edebiyatçılarımız arasından 40 yazarımıza yazdırmış olduk. Niyetimiz İslami duyarlığı, İslami bakış açısını hadisler eşliğinde yazarlarımızın kaleminden süzerek bir araya getirmekti.

Ben kitapta bazı yazarların hadisleri yorumlama tarzlarını çok ilginç buldum. Cumali Ünaldı Hasannebioğlu’nun tarım ve toprakla ilişkilendirerek yazdığı hadisi, Sadık Yalsızuçanlar’ın Sezai Karakoç’un ‘Allah’a teslim olan, eşyayı teslim alır. sözünün persfektifiğinden gönül derinliği ile yorumladığı hadisi ve İbrahim Paşalı’nın “Din nasihatse, niçin nasihatler işe yaramıyor?” sorusunu sorup sonra cevabın peşine Peygamberi bakış açısıyla düştüğü hadis yorumlarını özellikle not ettim.

Ama şunu söylemem lazım ki herkes çok samimi çok içten bir şekilde yazmış. Bu kitabın en güzel yanı bu olsa gerek. Yazarların kalemlerini yürek mürekkebi ile doldurup, içten ve samimiyetle yazmaları ortaya harikulade bir çalışma çıkartmış.
 reklam 40hadis copy
 

Kitapta Hasay Aycın’ın çizgi ile Bestami Yazgan’ın şiir ile hadis yorumlamaları ise kitabın güzelliğine güzellik katmış. Ve kitabın arka kapağında tüm yazarların isimleriyle oluşturulmuş gül motifi ise tam kitabın ne denli özenli çalışıldığının bir göstergesi.

Ahir Zaman Yayınevi’nin, Peygamber ve Din serisinin çıkan kitap benzer farklı kitapları da müjdeliyor adeta. Gözümüzü ve gönlümüzü dört açıp beklemeye başladık şimdiden.

Nurettin Durman ustaya ve yazan 40 güzide yazarımıza bu güzel eser için muhabbetlerimizi sunuyoruz.

 

*

Adem Özbay

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.