Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

aklini-kullanmak

Valla herkes için farklı cevapları olabilir. Ben sevgili dostum Niyazı Fırat Eres‘in cevabını paylaşmak istiyorum. Benim için kaliteli adam olmak için öncelikle şu kafayı süs niyetine değil de adam akıllı hakkını vererek, düşünerek, sorgulayarak, anlamlandırarak yaşamak. Her şeye tahammül edebiliyorum ama aklını bir köşeye koyup başkalarının kulu kölesi olan insanları dayanmıyorum. Bilmem siz de öyle misiniz?

Fazla gevezelik yapmayayım da Niyazi’nin kaliteli adam tanımını sizlerle paylaşayım dostlar. Kaliteli, düşünen, sorgulayan, özgür, özgün bireyler olmamız dileğimle…

düsünen-insan

 • Yaşantılara açık olma: yaşantılara açık olan kişiler, gerçekleri daha doğru ve daha çabuk algılayabilirler. Olanı olduğu gibi görür olmasını istediği gibi değil. Bu özellikle güçlenen insan, karşısındaki insanları, olayları, hayatı, kendini daha doğru olarak değerlendirir.
 • Anı yaşama: Anı yaşamak, duyguları anında hissetmek, keşfetmektir.
 • Kendini, başkalarını ve tabiatı kabullenme: İnsanın kendini kabullenmesi, kendini gerçekleştirmesi için güç sağlar. Kendini kabullenme, hatalardan ötürü yüksek oranda suçluluk duymamak, gereksiz korkulara kapılmamak, kendinden utanmamak demektir. Başkalarını, durumları, olayları kabullenebilmek de kendini kabullenme ile ilgilidir.
 • Sadelik, doğallık ve içten geldiği gibi davranma: Ruhsal açıdan sağlıklı olan insanlar, tabi, sade ve içten davranırlar. Yapmacıklıktan, riyakârlıktan, egoistlikten hoşlanmazlar.
 • Problemlerden kaçmaz: Geniş ve evrensel bir bakış açısıyla problemlere yaklaşırlar. Sadece kendi problemleriyle değil kendi dışındaki problemlerle, özellikle de kendini etkileyebilecek problemlerle de ilgilenir.
 • Kendi kendilerine yetebilirler: Bu insanlar için yalnızlık bir korku ve endişe kaynağı değildir. Bilakis kendini dinleme ve değerlendirme fırsatıdır.
 • Takdir edebilme: kendini gerçekleştirmiş olan insan, hayattaki iyilikleri, güzellikleri, bilinçle, hayranlıkla, ibretle, şükür ve coşkuyla değerlendirme gücüne sahiptir.
 • İletişim ve ilişkileri güçlü ve sağlamdır: Kendini gerçekleştirmiş insan, diğer insanlarla ilişkilerinde yoğun ve derindir. Çok geniş bir çevre yerine daha güçlü, derin ve yoğun bir çevreleri vardır ve bu onların tercihidir.
 • Dostluklarında insanları sınıflara ayırmaz: Kendini gerçekleştiren insan, ilişkilerinde sosyal sınıf, ırki dil ayrımı yapmadan karakterine uygun olan herkesle arkadaşlık ve dostluk kurabilir.
 • İyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, amacı ve aracı birbirinden ayırt edebilir: kendini gerçekleştiren insani bu ayırımları kolaylıkla yapar, hayatını daha değerli ve mutluluk düzeyini artırmak için kullanır.
 • Nüktedan ve mizahçıdır: Kendini gerçekleştirmiş insanların kendine has ancak alaycılığa kaçmayan bir mizah anlayışları vardır. Bu insanlar nüktedanlığı ve mizahçılığı, düşünce yolunu açmak için kullanırlar. İncitici nükteden ve hicivden kaçınırlar.
 • Sıradan davranmazlar: Kendini gerçekleştiren insan, bağımsız, farklı ve bu farklılığı ortaya cesaretle koyabilen bir yapıdadır.
 • Yenilikçidir: Kendini gerçekleştiren insan, olumlu yenilikleri düşüncesizce reddetmez ve yeniliğin her yönden faydasını düşünür.

*

Adem Özbay

19 Şubat 2013

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.