Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Miriam-Makeba-afrika

Vefanın yeni adı Google, bugün anasayfasında yer verdiği doodle ile Güney Afrikalı insan hakları savunucusu ve şarkıcı Miriam Kakeba’nın doğum gününü kutladı. 2008 yılında İtalya’da hayatını kaybeden Makeba, bugün 81 yaşına bastı. 

 

miriam-makeba-kimdir-

Hayatı boyunca Güney Afrika’da ayrımcılığa karşı mücadele veren şarkıcı Mirima Makeba, doğum gününde Google tarafından ‘doodle’landı.

Johannesburg kentinde 4 Mart 1932 tarihinde doğan Makeba, Güney Afrika’nın seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanı Nelson Mandela gibi ülkesinin insan hakları savunucularından biri olarak tanındı.

Güney Afrika hükümeti, 1960 yılında yurt dışındaki gezilerinden ülkesine dönmek isteyen Makeba’nın pasaportunu geçersiz kıldı. Makeba, ülkesine ancak Nelson Mandela’nın 27 yıl süren hapishane günlerinin sona erdiği 1990’da geri dönebildi.

SAHNEDE ÖLDÜMiriam-Makeba-sozleriBir jazz sanatçısı olarak adını duyuran Makeba, kariyerinin ilerleyen yıllarında birçok farklı müzik türünü barındıran ‘world music’ alanında eserler üretmeye başladı. Amerikalı şarkıcı ve besteciler Harry Belafonte ve Paul Simon’ın yanı sıra, ilk kocası olan Güney Afrikalı trompetçi Hugh Masekela ile sahneye çıkan Makeba, gençlik yıllarında büyük bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı.

Miriam-Makeba

Makeba, ikinci evliliğini, Amerikan Kara Panter hareketinin üyelerinden Stokely Carmichael ile yaptı.

ABD’nin eski başkanlarından John F. Kennedy’nin 1962 yılındaki doğum günü partisinde şarkı söylemesiyle tanınan Makeba, 2008 yılında İtalya’da bir sahne performansı esnasında kalp krizi geçirerek öldü.

Mafya hakkında yazdığı kitaplar nedeniyle saklanarak yaşayan yazar Roberto Saviano’na destek için düzenlenen konserde, hit parçası ‘Pata Pata’yı söyledikten sonra kalp krizi geçiren Makeba, 9 Kasım günü hayatını kaybetti.

Miriam-Makeba-hayati

 

Miriam Makeba kimdir?

“Afrika’nın sesi” olarak bilinen ve tanınan adıyla “Afrika Ana” Miriam Makeba, Güney Afrika Johannesburg’da bir kasabada doğdu. Genç yaşlarda çeşitli yerel törenler ve düğün gibi toplantılarda şarkılar söyleyerek tanınmaya başladı. 1956 yılında ilk şarkısını yazdı.
Apartheid yönetimine muhalif bir belgesel filmde oynayan ve Mandela’ya destek veren sanatçı, devrimci düşünceleri nedeniyle 1960 yılında ülkesinde “tehlikeli” ilan edilerek pasaportunun iptal edilmesi ve vatandaşlıktan çıkarılmak durumunda kaldı. 9 ayrı ülkeden pasaport alan ve 10 ülkede fahri vatandaşlık payesi verilen Miriam Makeba, Güney Afrika’ya ancak 30 yıl sonra dönebildi.
Miriam-Makeba-sarkilari
4 Mart 1932 tarihinde doğan Güney Afrika’lı şarkıcı Makeba, 10 Kasım 2008 tarihinde İtalya da hayatını kaybetti…
*
4 Mart 2013

www.ademozbay.com 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.