Ailesine iftar yaptırmadığı için kendisi asan adam bize neyi hatırlatıyor?

iftar-intihari

Bir damla su orucu bozar mı, sakız çiğnesem orucum sakata biner mi, denize girsem kıçıma su kaçsa nolur gibi abidik gubidik meseleleri imanının ve ibadetlerinin temel meseleri yapan beş para etmez Müslümanlık anlayışını biran önce terk etmemizi…

*

Fitre, sadaka, zekat meselelerinde en düşük nerden tutturuz diye ellerinde hesap makinaları ile gıdım gıdım veren Müslüman zenginlere Allah’ınızdan bulun diye beddua etmemizi…

*

Kendisi 101 çeşit iftariyelik ile orucunu açarken yan komşusu ekmek soğanla yaşayan adı da sözde Müslüman olan, gerçekte ise Göbekman olan zıkkım yiyesicelerin suratlarına tükürmemiz gerektiğini…

*

Dini bir tapınma ve şekillere talim etme meselesi zanneden fındık beyinlere Allahtan biraz akıl istememizi…

*

Ağlanacak halimize güldüğümüzü…

*

Yazıklar olsun bize, dememiz gerektiğini!

*

 

Adem Özbay

*

www.ademozbay.com

HABER:

*

iftar-intihari

İftar için yemek olmadığını öğrenince intihar etti

3 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde geçimini sebze ve meyve satarak sağlayan 4 çocuk babası Hacı Oruç (40), 3 gün önce iftar öncesi geldiği evinde, eşinin para olmadığı için yemeke yapamadığını söylemesi üzerini kendini astı. Hastaneye kaldırılan Oruç, 3 günlük yaşam mücadelesini kaybetti.

Silvan’da geçimini el arabasıyla sebze ve meyve satarak sağlayan ve 2 odalı tek katlı evde ailesiyle yaşayan 4 çocuk babası Hacı Oruç, 3 gün önce iftar vakti evine geldi. 11 yıllık eşi Edibe Oruç’a (37) ne yemek yaptığını soran Oruç, “Yemek yapacak birşey yoktu. Yemek yok” yanıtını alınca önce çocuklarına sarıldı, ardından evin bir odasına çekilip kendini tavana astı. Eşinden ses gelmeyince meraklanan Edibe Oruç, eşini asılı görünce hemen ipi keserek eşini indirdi. Hacı Oruç, yakınları tarafından kaldırıldığı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakımda tedaviye alındı. Oruç, yapılan tüm müdahaleye rağmen dün akşam yaşamını yitirdi.

Eşinin intihar etmesinin ardından 4 çocuğuyla ortada kalan Edibe Oruç, Kürtçe konuşarak eşinin son günlerde para kazanamadığı için eve yiyecek alamadığını söyledi.

Eşinin 3 gün önce iftar saatinde eve geldiğini ağlayarak anlatan Edibe Oruç, “İftar saatinde eşim eve geldi. Yemek yapacak hiçbir şey yoktu evde. Aç aç bekliyorduk. Eşim ne yemek yaptığımı sordu. Ben de (Yemek yapacak bir şey yoktu, yemek yok) dedim. Bunun üzerine çocuklara sarılıp bir süre ağladı. Çok üzüldüğünü anlamıştım. Sonra da arka odaya geçti. Ben de fazla üzmemek için yanına gitmedim. Ama odadan ses gelmeyince merak edip gidip baktım. Eşim kendini iple tavana asmıştı” dedi.

Otopsi işlemlerinin ardından Hacı Oruç’un cenazesi, Silvan’ın Karabehlülbey Mezarlığı’nda toprağa verildi.

*

Kaynak: Habertürk

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Fransız Öpücüğü İhtilali başlıklı makalemizde adem özbay şiiri, devrim şiiri ve devrim şiirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir