Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

albert-camus-

Uyanık okurlarımı çok seviyorum. Ben bu gün Albert Camus‘ın kızının yazdığı bir yazıyı paylaşınca sevgili okurum S. hemen bir mail attı bana. Meğer benim gözümden kaçmış kızı babası hakkında bir kitap yayınlamış. Kitabın adı: ‘Fotoğraf ve belgelerle Albert Camus

albert-camus-kitap

Kitaba Amazon’da baktım ama bulamadım. Belki de daha dağıtımı yapılmadı. Kızı “Yaşamak hareket etmektir, kendini özgür hisseden bir babaya sahip olmak çok hoşuma gidiyor. Camus hakkında bir gerçekliğe sahip değilim“ diyor. Düşünün artık kızı bilgi sahibi değilse bizim halimiz nicedir.

Özel bilgileri ve anıları neden yayınladığını sorduklarında da ”Gülüşü, hayata aldırış etmeyişi, cömertliğini yeniden bulmak, bana hayatın yolunu açan bu özenli ve sıcak kalpli insanla yeniden karşılaşmak için.” için diyerek babasının kızı olduğunu kanıtlıyor.

Kitap Amerika’da dağıtıldığında ulaşacağım ve sizler için bazı bölümlerini yayınlayacağım inşallah.

albert-camus-ve-kizi

Albert Camus ve kızı.

Kızı babası Albert Camus’un en sevdiği on kelimeyi not etmiş: Dünya, acı, toprak, anne, insanlar, çöl, gurur, yaz ve deniz.İşte benim adamım. Benim en çok kullandığım ilk 100 kelimemde bunlar kesin varlar. Gerçi çoğu yazarların kelimeleri ortaktır. Acıları ortakdır.

Albert Camus‘a ‘Cezayir’in yaralı menekşesi’ne selam edelim buradan hep beraber, ne dersiniz.

*

Adem Özbay

6 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.