Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

ask-terapi

Güzel kalemi olduğu gibi güzel de yüreği olan sevgili Mehmet Akbulut, blogunda Genç Gelişim dergisi şubat sayısında dağıtılan AŞK TERAPİ kitabımla ilgili bir değerlendirme yazısı yazmış. Kendisine bu zarif düşüncesinden dolayı teşekkür ederek burada yazdıklarını paylaşıyorum.

 

İlim kesbiyle pâye-i rif´at

Ârzû-yı muhâl imiş ancak
Aşk imiş her ne var âlemde
İlim bir kıyl-ü kâl imiş ancak / Fuzuli
Adem Özbay’ın “Aşka Gittim Dönmeyeceğim” serisinin avdet eden ikinci romanını da okudum. Mütevazı, az sayfa sayısıyla okurunu “hele şuna bi el atın da bitirelim!” imece usulüyle okutan bir kitap. Genç Gelişim dergisiyle tüm okurlara hediye olarak sunulan kendisi ince, sözleriyle hayli kalın olan bu romanda kendime yontacak çok şey buldum mesela.
Aşk’ın iyileştirici gücünü, aşk mefhumunun insanda hangi çağrışımlara gebe olduğunu, özellikle “seni seviyorum alfabesi”nin romana ne değerler katıp okuyanda aşka dair hangi ulvi hisleri depreştirdiğini irdelemeyeceğim.
Ben asıl roman üzerinden modern zamanları bombardıman edeceğim. “Kardeşim sen ne tavır bir yazarsın böyle, romanı aşk bağlamında değerlendirsene!?” diyenler kusura bakmasın. Modern zamanlarla bir alıp veremediğim var. Hatta kitap boyutuna ulaşmış yazılar, modern zamanların çekmecesinde bekliyor. Şimdilik…
“Düşünüyorum da nerede yanlış yapıyoruz.” diyor mektupların birinde romanın kadın kahramanı. Ve devam ediyor. “Bizden bir iki kuşak önceki büyüklerimiz bu sevmeyi ne de güzel beceriyorlardı.”
Peki şimdi oldu? Eskinin yokluk ve yoksunluk içindeki insanları mutlu-mesut-bahtiyar yaşarken şimdinin modern ve teknolojik imkanları içinde semiren bireylerine ne oldu? Müreffeh bir hayatın girdi çıktıları arasında evinin yolunu bulmakta sıkıntı çeken modernist yaşam mağdurlarını ne terapi edecek?
Ah sevgili yazar Adem Özbay, keşke bunlara dair de bir şeyler yazsaydı? Fakat sanırım, serinin üçüncü romanına saklıyor bunları.
Mektupta mutluluğun kaynağına dair hatırlatmalarda bulunuyor kadın kahramanımız.
İnsanlar eski zamanlarda aynı yuvada yaşıyor, mutluluğu bir ekmeği böler gibi paylaşıyorlardı. Ne güzeldi o zamanlar. Kalabalık bir sabah sofrasında kahvaltı etmek. Aynı kaptan yemek için lokmaları yarış edercesine kapmaya ve aşırmaya çalışmak. Aynı sobanın sarıp kuşatıcı ikliminde ısınmak. Aynı çiçeği, bahçeyi eşiyle birlikte terbiye etmek. Evlerinin önünde bir emniyet görevlisi gibi vazife gören köpeği doyurmak.
Sobanın üzerinde sürekli beklediği için iyice kararmaya yüz tutmuş demlikten içilen çayın tadını bilen kaç kişi var şimdi? Modern zamanlar hepsini baltaladı.
Hele azizim yazar, o soba üzerindeki büyük ibrik kurgusu yok mu? Bu kurguyla modern zamanların her türlü müreffeh ısıtıcılarını, saunalarını, kral suitlerini, termosifonlarını madara edip bıraktın ya… Artık ne diyeyim. Bir kadın ile kocası arasındaki muhteşem iletişim argümanı olarak “soba-ibrik” mazmununu divan şiirinde bile bulamadım desem herhalde yanlış etmem. En azından bu güne değin incelediğim divanlarda bu mazmuna rastlamadım.
Yahu artık şöyle şu mazmunu da rahatlayalım diyorsanız, olmaz efendim. Bu mesele biraz özele kaçıyor, bunun için romanın “7 Nisan” tarihli mektubunu okumanız gerekecek.
Ben bu tarafından baktım ve de baktırmaya gayret ettim. Netice-yi kelam: Modern zamanların aşk anlayışı da maalesef değişti.
Aşk, birlikte mutlu yaşama sanatıydı.
Aşk, bir başkasının hürriyet alanıyla karşılaşınca kendi hakkını bir daha gözden geçirmekti.
Aşk, haddini bilmekti. Haddinden tecavüz etmeden ve ettirmeden.
Aşk, kainattaki bulunuş maksadını sorgulamaktı.
Aşk, ene arazisinde Hüve’yi aramaktı, sorgulamaktı.
Aşk, bulunduğunda kendinden geçmekti.
Peki şimdi?
Yazardan talebimiz, üçüncü romanda aşk’ın fenası olsun!
Böyle desem de mutfaktan çıkan müspet yemeklerin hepsine talip olduğumu buradan bir kez daha dile getirmek isterim.
Adem Özbay’ın “Aşk Terapi” adlı kitabını keyif alarak okumanız temennisiyle…
Mehmet AKBULUT  / sefine-yi kelâm
*
Adem Özbay
9 Şubat 2013, NY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.