Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

bill-gates

Bill Gates verdiği bir seminerde bir öğretmeni muhteşem yapmanın yollarını anlatıyor. O eğitimin tam hali Genç Gelişim dergisinin Aralık sayısında okuyabileksiniz. Ama ben bir kısmını sizinle paylaşmak istedim.

***

Master yapan öğretmenlere daha iyi ücret veriliyor. Bu doğru… Ama bunun ‘iyi öğretmen’ olmakla hiçbir ilgisi yok! İyi öğretmenliği cazip hale getirmek için doğru şeyler yapmadık! Ve ortalama yeteneği artırmak, başarılı öğretmenleri sistemde tutmak adına da…

Aslında bu soru, birçok insanın, üzerinde zaman harcayıp da anlayacağı gibi görünüyor. Ama durum gerçekten böyle değil. Gelin, bu sorunun neden çok önemli olduğundan bahsedelim: İddia ediyorum ki birçoğunuzun muhteşem öğretmenleri vardı. Üniversiteyi yarıda bırakan biri olmama rağmen diyebilirim ki, benim de zamanında muhteşem öğretmenlerim olmuştu. Aslında ABD’deki eğitim sistemi oldukça iyi işliyordu. Bazı bölgelerde oldukça başarılı öğretmenler var. Ama öğrencilerin sadece en iyi %20’si iyi eğitim alabiliyor. Ve bu %20’lik kesimi, diğer %20’lik kesimle karşılaştırdığımızda, bunlar dünyanın en iyileri oluyorlar. Biyo-teknolojide, yazılımda, v.b. alanlarda ABD’yi en önde tutuyorlar.

Şimdilerde ise o en iyi %20’lik kesimin gücü göreceli olarak azalmaya başladı. Fakat daha endişe verici olan,insanların aldığı eğitimdeki dengenin durumu… Bu denge, zayıf olmakla kalmıyor, daha da zayıflıyor. Ve eğer piyasaya bakarsanız, şu anda gerçekten de sadece daha iyi eğitime sahip olan insanlara fırsat verildiğini görürsünüz. Bizim bunu değiştirmemiz gerek! Bunu öyle değiştirmeliyiz ki, insanlar eşit fırsatlara sahip olsunlar. Bunu öyle değiştirmeliyiz ki,bir ülke, ileri eğitim düzeyi sayesinde bilim ve matematik gibi güçlü olsun.

İstatistikleri ilk defa incelediğim zaman, işlerin ne kadar kötü olduğu karşısında afallamıştım. Çocukların %30’u hiçbir zaman liseyi bitiremiyor. Bu durumun üzeri bir süredir kapatılıyordu. Çünkü hesaplar yapılırken, okulu bırakma oranı, son sınıfa başlayanlarla, son sınıfı bitirenlere göre elde ediliyordu. Fakat okulu bırakanların çoğu, bu dönemden önce oluyor. Açıklanan bu okuma oranları, bu gerçek takip yapıldıktan sonra %30’un üzerine çıkıyor.

Azınlık çocukları için bu oran,%50’nin üzerinde… Liseden mezun olduktan sonra da düşük gelirli iseniz, üniversite bitirme şansınız %25’ten az. ABD’de düşük gelirli iseniz, hapse girme ihtimaliniz, 4 yıllık bir üniversite diploması almanızdan daha yüksek.Bu durum pek de adil gözükmüyor.

Peki, eğitimi nasıl iyileştirirsiniz?

Bizim vakfımız (Bill & Melinda Gates Vakfı), son 9 yılda bu konuda yatırım yapmaya devam ediyor. Küçük okullar üzerinde çalıştık, burslar verdik, kütüphanelerin gelişimine katkıda bulunduk. Tüm bunlardan güzel sonuçlar aldık. Bu konuya eğildikçe anladık ki, en önemli şey, maddi ve fiziksel şartlardan öte, sadece ve sadece ‘muhteşem öğretmenler’miş. Daha sonraları, öğretmenler arasındaki farkları inceleyen birtakım bilimsel çalışmalara ortak olduk. Örneğin, öğretmen başarı grafiğinin en tepedeki dördünde olan öğretmenlerle (yani en iyilerle) , en alt dördündekilerin (en kötüler) arasındaki farkı inceledik. Gördük  ki, okullar arasındaki bu fark, gerçekten inanılmaz.

Test sonuçlarına göre en iyi öğretmenler, sınıflarının performanslarını 1 yılda %10’dan fazla iyileştiriyorlar. Bunun anlamı; eğer ABD’deki tüm öğrenciler, 2 yıl boyunca en tepedeki dördünde öğretmenlere sahip olsalardı, Asya ile aramızdaki farkı tamamen kapatırdık. 4 yıl içerisinde, dünyadaki herkesi geçerdik. Yani bu iş, gerçekte kolay.

 

Devamı Genç Gelişim dergisi Aralık sayısında.

*

GG90

 

www.gencgelisim.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.