Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

kahraman-eroglu-sisli

Yazarlarımızdan sevgili Ayşe Çolak vesilesi ile enteresan bir adam tanıdım: Kahraman Eroğlu. Yazar, sosyal hizmet uzmanı, belediye başkan yardımcısı, sanatçı, model, TV yorumcusu, bağlama ustası… O kadar çok özelliği var ki hangisini yazsam bilemiyorum. 

kahraman-eroglu

Ben lafı uzatıp durmayacağım.

Sadece kendisinin zevkle ve keyifle verdiği fotoğraf pozlarından bir kaçını paylaşacağım sizlerle.

Onun hakkındaki bilgileri de sitesinden alıp kopyala yapıştır yapacağım:)

İşte www.kahramaneroglu.com sitesinde Kahraman Eroğlu hakkında yer alan bilgiler.

 • 1952 Erzincan doğumlu.
 • İlk, orta, lise tahsilini Erzincan’da; yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1976 yılında Sosyal Hizmetler Akademisi’nden Sosyal Hizmet Uzmanı olarak mezun olan Kahraman EROĞLU ilk görev yeri olarak Adana Huzurevinde sosyal Hizmet Uzmanı daha sonra kuruluş müdürü olarak görev yaptı.1976-1979 yılları arasında Adanada Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği güney şube başkanlığı,tüm sağlık çalışanları derneği ve Tüm_Der yönetim kurulu üyeliklweri yaptı.Askerlik görevini Çankırının bir ilçesinde askerlik şube başkan vekilliği ve garnizon komutanliği yaptı. Askerlik dönüşü İstanbul Bahçelievler Huzurevine sosyal Hizmet Uzmanı olarak tain edildi.Çoğu siyasi gerekçeli sürgünler olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerindeki(Eskişehir, Bayburt, Siirt, Kars, Bingöl)  huzurevlerinde, çocuk yuvalarında, yetiştirme yurtlarında Sosyal Hizmet Uzmanı, Kuruluş Müdürü, il Müdür Yardımcısı en son olarak ta 1997–2004 yılları arasında İstanbul il Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yaptı.
 • 1997-2004 yılları arasında İstanbul İl Sosyal Müdürlüğü görevini yedi yıl yürüttü.
 • İstanbul il müdürlüğü yaptığı süre içerisinde çocuklar, engelliler, kadınlar sokakta yaşayan ve sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik hizmetlerinden dolayı basında geniş yer aldı. Sokakta yaşayan çocuklarla ilgili döneminde açılan on Çocuk ve gençlik merkezi ile kamuoyunda geniş destek gördü. Diğer İllerdeki bu yönlü çalışmalara da rehberlik etti. Özellikle Ağaçlı köyünde açtığı köy Enstitüsü modelli Çocuk ve Gençlik merkezinde binlerce çocuk meslek sahibi oldular. Yıllarca sokakta savunmasız ve korumasız bir konumda yaşayan çocuklar iş ve meslek sahibi olduktan sonra ailelerine ve topluma yeniden kazandılrıldılar.Çocuklara altın,gümüş,seramik ustalığı,aşçılık,otellerde çeşitli birimlerde elaman olarak yetiştirilmek üzere çeşitli kuslardan geçirtilip belge verilerek  iş yaşamına kavuşturuldu.Çoğu aileleri ile yeniden buluştu.
 • Çocuk İhlalleri ve istismarı konularında “çocuk dostu ” dernek ve sivi güçlerle işbirliği yaparak çocuk haklarını en geniş anlamda savundu.Özellikle aileleri tatarından ihmal edilen binlerce çocukların korunması amacıyla aileleri hakkında dava açtı.Mc Donolds da buzdolabına kapatılan çocukla ilgili,babası tarafından kış günü “savaşa hayır ” amacıyla iki yaşında oğlu ile Ankaraya yürüyen baba hakkında,çocuğunu özel bir  tv kanalında dansöz olarak gösreti yapmasına göz yuman baba gibi çocuklarını ihmal ve istismar eden çok sayıda aileler hakkında dava açılıp çocukların korunmasını sağladı.”Çocuk ailenin olduğu kadar toplumunda “olduğu anlayışını ailelere kavrattı.Sokakta yaşayan çocuklar için birbirine bağlı dört aşamalı çocuk merkezleri açılmasını sağlayarak binlerce çocuğun sokaktan kurtarılıp ailesi ve topluma kazandırılma çalışmalarını yürüttü.Sokakta yıllarca bali ,tiner kullanan bir çocuğu babasının sürekli şiddet kullanıp çocuğunu zorla çalışmaya ve dilenciliğe teşvik ettiği için velayeti nezi edeilerek korunmaya yurda alındı.Yıllardır ilk kez bir çocuk ailesinden alınıp Devlet korunmasına verildiği için İŞTE DEVLET BABA diye basın manşetten haber yaptı.Aynı çocuk bir yıl sonra Türkiye satranç birincisi oldu. Dışarıdan öğrenimini tamamlayarak yeniden okul hayatına başladı..Bu çalışmalarla aileler uyarılarak çocukları ile daha yakın ilgilenmelerini ,istismar etmemelerini aksi halde velayet yetkilerinin ellerinden alınacakları gösterildi. Savunmasız, korunmasız çocukların istenilirse iyi çalışma yapıldığı takdirde kurtarılabileceği güvenini verdi.
 • En başarılı il Müdürü olarak Bakanlardan, Genel Müdürlerden, Valilerden takdirnameler, maaş ödülleri aldı. Özellikle sokak çocukları hakkındaki çalışmaları, uluslararası düzeyde kabul gördü. İngiltere, Almanya, Viyana’da sokakta yaşayan çocuklar hakkında bilgilendirme çalışmalarında bulundu. Çalıştığı dönemde yaptığı çalışmalarla ilgili yazılı ve görsel basında geniş yer aldı.Yıllardır sosyal Hizmetlerin yaptığı çalışmalardan bilgisi olmayan halkı katıldığı tv programlarında aydınlattı kuruma bağış ve gönüllü desteği artırdı.Özellikle koruyucu aile konusunda aileleri bilinçlendirerek yuvalardaki çocuklara koruyucu aile olmalarına destek oldu.Deprem zamanı Yalova,Adapazarı;İzmit ve ilçelerinde ki çalışmalara öncülük etti.2004 yılında hiçbir gerekçe gösterilmeden politik nedenlerle görevinden alınarak Beyoğlu Çocuk ve Gençlik Merkezine Sosyal Hizmet Uzmanı olarak sürüldü.Siyasi nedenlerle sözleşmeli statüye geçirilmeyerek ekonomik yöndende mağdur duruma düşmesi sağlandı.İstanbul İdare mahkemesine açtığı davayı kazanarak  yapılan atama haksız ve kamu yararı taşımadığı gerekçesi ile bozularak yeniden göreve iadesi sağlandı.6 Şubatta İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü olarak yeniden göreve başladı.İl Müdürlüğünden  kendi isteği ile ayrılarak daha passif bir görev istemesi için baskı yapıldı.Telefon ve sözlü uyarılara karşı direnerek uzlaşmayı kabul etmediği için   onbeş gün sonra Edirne İl sosyal Hizmetler Müdürü olarak tekrar sürüldü.Mesleki, sosyal ve kültürel çalışmalarını verimli bir şekilde yürütebilmesine olanak sağlayacak Şişli belediyesi için girişimde bulundu.Uzun yıllardır birlikte çeşitli proje ve sosyal çalışmalara ortak imza attığı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgülden gelen teklif üzerine başkan yardımcısı olarak şişli belediyesine geçti.
 • Birbuçuk yıldır Şişli belediyesinde Başkan Yardımcısı olarak çalışan Sosyal Hizmet Uzmanı Kahraman Eroğlu özellikle eşleri tarafından fiziksel, sosyal, cinsel istismara uğrayıp korunma sıkıntısı çeken kadınlar için danışma ve sığınma merkezi açma çalışmalarına başladı.Çok yakında sığınma evi ve kadın danışma merkezi hizmete girecektir.Çocuklara yönelik yaz okulları,gençlik kampları,tiyatro,foklar,satranç çalışmaları ile boş  zamanları değerlendirme çalışmalarına ağırlık verilerek okullardaki şiddetin ve kötü alışkanlıkların engellenmesine destek verilmekte.Toplum merkezleri açılarak özellikle gecekondu bölgelerinde göçle çeşitli nedenlerle İstanbula gelen kadınlar başta olmak üzere dezavantajlı ailelere koruyucu ,önleyici,eğitici ve rehabilite edici çalışmalara ağırlık verileceği söyleniliyor
 • Sağlık merkezlerinde halkı bilinçlendirmek,çocuklarına daha sağlıklı ve bilinöli aileler olmaları amacıyla seminer,konferans çalışmaları organize edilmekte çeşitli sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapılması sağlanmaktadır.Çeşitl,i fonlardan yardım almak amacıyla bazı kuruluş ve sivil güçlerle işbirliği yapılmaktadır.Özürlü dernekleri ile sıkı işbirliği yapılarak özürlülüğün engellenmesi amacıyla koruyucu,eğitici çalışmalar yapılmakta engelli haklarının korunması amacıyla çalışmalar en geniş anlamda yapılmaktadır.
 •  Evli bir çocuk babası olan Kahraman Eroğlu müzikle de uğraşmakta. Saz çalıp türkü söylemesi mesleki çalışmalarına ayrı bir destek vermektedir. Bu alanda amatör kaset çıkarttı. Sosyal Hizmet Uzmanları İstanbul Şube Başkanı olan Eroğlu sivil toplum örgütleri ile olan sıcak işbirliği geniş kabul görmektedir.Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Şubesini Şişli ;lçesine taşıyarak belediye ile ortak projelerde birlikte yürütmeyi amaçlamakta.İlçede sürekli yayın yapan “Kentim Gazetesinde” de sürekli köşe yazarlığı yapmakta.

*

Yolunuz Şişli Belediyesine düşerse, bu renkli, eğlenceli ve dost yürekli adamı mutlaka ziyaret edin diyorum.

Kendisine sevgilerimi gönderiyorum.

 

*

Adem Özbay

22 Mart 2013

www.ademozbay.com

kahraman-eroglu-hakkindakahraman-eroglu-kimdirkahraman-eroglu-muzikkahraman-eroglu-resim

 

kahraman-eroglu-kitap-kaset

Kahraman Eroğlu‘nun kitabı Sürgün Günlükleri ve albümleri…

2 thoughts on “Enteresan bir adam: Kahraman Eroğlu

 1. Mesleğimizin genç neferleri olarak göreve başladığımız zaman – 1984’ten itibaren – bir meslek büyüğümüz olarak kendisini tanıdık; onun başarılarını, onun hizmetlerini takip ettik. O’ nu takdir ettik. Eksilmeyen enerjisi ile yine pek çok alanda hizmet vermeye devam etmekte.
  Kırk gün öncesinde Meslek arkadaşlarımızla yapılan geleneksel bir buluşmada kendisiyle tanışma fırsatı buldum, düşüncelerimi kendisine ifade etme olanağım oldu. Mütevazi kişiliğini gördüm, dostluğumuzun devam edecek olmasından dolayı mutluyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.