Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

ugur-canbolat

Sevgili Uğur Canbolat güzel insandır. Çok eskiden Haluk Nurbaki hocanın eserlerini konuşmak üzere radyo programı yapmıştık onunla. Güzel insanlarla olmayı çok seven sevgili dostum Uğur Canbolat’ın güzel bir yazısına denk gelince paylaşmadan geçmeyeyim dedim. Bu güzel kelimelerin tadını çıkarın derim.

 

Evet bir hikâyemiz olsun. Hikâyeden olmayan. Ortak!

Ortak hikâyelerimiz, yaşanmışlıklarımız yakınlaştırır bizi birbirimize… Tanışık olmaktan öteye taşır. Daha ötelere eriştirir bizi…

Hayatın anlamlı derinliklerine doğru merdiven dayayalım. Olmaz mı? Bir hikâye yazalım seninle. Ama harflerle değil. Kelimelerle yazılan bir hikâye değil bu hikâye. Öyle de olmasın.

Hayat ile yazılmış olsun. Emekle yapılmış olsun. Sevda ile dokunmuş olsun. Yüreğe dokunur olsun yani.

Hikâyeden bir hikâye olmasın. Ortak olsun. Elbirliği, dil birliği, kalp dirliği olsun.

Bir hikâyemiz olsun. Dikkatli bir hikâye… Dosta odaklanmış şefkatli bir dikkat ile yazılmış olsun. Dikkatimizi ışıl ışıl çeken ve dikkatini tel tel çektiğimiz ehl-i yürek ile bir hikâyemiz olsun. Hikâyesi güzel olanlarla bir hikâyemiz olsun. Ucundan, bucağından bizim de kareye girebildiğimiz.

Bu hikâye dünyevilikten uzak olmalı… Nefsaniyetten arınmış olmalı. Hırsların acımasız yakıcılığından ırak olmalı…

Bu hikâye rekabetin acımasız çarklarına dolanmamalı… Can çekişmemeli insafsız yarışmalarda…

Samimiyetle dokunan bir hikâye olmalı. Önceleyen bir hikâye… Dostunu önceleyen, önce onun iyiliğini, huzurunu isteyen bir hikâyemiz olsun. Ortak!

Ben, ‘Önce sen buyur’ demeliyim bu hikâye de. Sen de aynı şekilde!

Kendi varlığı ile, şişik egoların tıka basa doldurulduğu bir hikâye değil bu! Öyle olmamalı. Dostunda varlık bulan, onun uçsuz bucaksız gönül deryasında otağ kuran bir hikâye olmalı.

Bir hikâyemiz olsun. Ortak… Hikâyeden olmayan.

Yıkıcı eleştiriyle içe kapanan bir hikâye değil. Onarmak üzerine sözlerin söylendiği ve hiçbir sözün ‘Suizan’ ile söylendiğinin düşünülmediği, tuğlalarının tamamen ‘Hüsnüzan’ ile örüldüğü, içinde ‘Serbest dolaşım’hakkımızın olduğu bir hikâyemiz olsun.

Pasaportun, vizenin sorulmadığı, seyahatlerimizi rahatça yapabildiğimiz bir yer de olsun hikâyemiz.

“Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim” diyebileceğimiz bir yer olsun.

Bir hikâyemiz olsun. Ortak. Hikâyeden olmayan, hakikatli bir hikâye…

Çiçekler üzerine konuşabildiğimiz bir hikâyemiz olsun. Ortak.

Saatlerin nasıl geçtiğini fark etmediğimiz, bir gülün gergefinde yitip gittiğimiz ve bundan memnun olduğumuz bir hikâyemiz olsun. Ortak.

İstemez misin? Lalelerin, nergislerin, ortancaların, zambakların sohbetimize ortak olduğu, rayiha sunduğu bir hikâye de yer almayı istemez misin?

Söyle hadi!

Bir mimoza sohbeti nasıl da güzel giderdi oysa! Ya da bir papatyanın heyecan uyandıran, yüreği ağza getiren sohbeti… Nasıl da vazgeçilmez bir hikâye oluştururdu.

Şefkatin sırrına erdiğimiz bir hikâyemiz olsun. Ortak. Hikâyeden olmayan, gerçekçi…

Her hâlini yaşayabileceğimiz… Şefkatin her hâlini tadabileceğim bir ortak hikâyemiz olsun.

Göze şefkatle bakmayı deneyeceğimiz ve başaracağımız ortak bir hikâye olsun bu.

Gönle şefkatle dokunacak ve ısıtacak bir şefkat güneşi olsun bu hikâye de… Orası ‘En bizim’ olsun. Kimsecikler karışmasın, karışamasın, karıştıramasın. Şefkatten bekçileri olsun. Gelenler olursa ya da zorlayan birileri, ‘Buraya şefkatsiz girilmez’ bre gafiller desinler.

‘Git şefkatini kuşan, öyle gel’ desinler. Ortak bir hikâyemiz olsun. Hikâyeden olmayan, gönülden ve ortak…

Ermişlerin, olmuşların yer aldığı bir hikâyemiz olsun. Hamlıkların yakıldığı, yok edildiği bir hikâye. Hikâyeden olmayan. Ortak.

Bu hikâye bizi de ermişlerle dost etsin. Erenlere yoldaş kılsın. Onların izinden yürütsün. Olmak yolunda mesafe aldırsın. “Göçtü kervan kaldık dağlar başında” dedirtmeyen bir hikâye… Kervandan geriye düşmediğimiz,‘Düşkün’ sayılmadığımız bir gönül hikâyemiz olsun! Ortak. “Bir gönül hikâyesi anlatırdı gözlerin”demediğimiz, geçmiş zaman kipi kullanmadığımız, devam eden bitimsiz bir hikâye… Eskiye dair olmayan sadece. Eskiye, şimdiye ve geleceğe dair olan bir hikâye olmalı bu. Ortak.

Gözlerin konuştuğu bir hikâyemiz olsun. Ortak.

Gözlerin gönlü perdelemediği, karartmadığı, aksine gönle cila olan, aydınlatan bakışların yer aldığı bir hikâyemiz olsun.

Hayranlığın yer aldığı bir hikâye bu… Gözün âlemi dolaştığı, derin düşündüğü, tefekkür ettiği ve hayret makamına yükselmiş bakışların yer aldığı bir hikâyemiz olsun. Hikâyeden olmayan. Ortak.

Gelen her bilginin, verinin, görüntünün yürekte muştu olarak algılandığı bir hikâyemiz olsun. Sevindiğimiz, hep sevindiğimiz…

Ve sevildiğimiz.

Bir hikâyemiz olsun. Ortak. Hikâyeden olmayan bir hikâye…

Yaşamaya değer, sevmeye, sevilmeye değer bir hikâye. Yalansız, riyasız. Hikâyeden olmayan. Emeğin, çabanın, özverinin, güvenin yer aldığı bir hikâye…

Gönül kodlarının önemsendiği, hayatın her alanını içine alan bir hikâye…

Yaşanmaya değer bir hikâye.

Hatırlanmaya değer bir hikâye.

Yüz akıyla hayatın öte yakasına taşıyabileceğimiz, ‘İşte hikâyem’ diyebileceğimiz, içinde hayat olan, iman olan, aşk olan bir hikâyemiz olsun. Ortak.

‘Geldim Efendim, döndüm Efendim’ cümlesini rahatça kurabileceğimiz, Efendimize hediye edebileceğimiz bir hikâyemiz olsun.

‘Bedenim haramsız, yüreğim yalansız’ diyebileceğimiz bir hikâyemiz olsun.

Bir hikâyemiz olsun.

Hikâye olmayan, kurmacadan uzak, sahici!

Ve ortak!

*

canbolatugur@gmail.com/
https://twitter.com/ugurcanbolat
https://www.facebook.com/iyibakkendine7

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.