Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

paralo suriye işaret türkiye mini

Kim bilebilirdi ki, bir kitap yayımlanacak ve Arap Baharı, Suriye, ABD, İran, İsrail, Rusya, PKK, Kürtler ve BOP’un Türkiye ile olan bağıntılarını, etkilerini ve rolünü bütün açıklığıyla yazacak?

 

Evet,  “PAROLA; SURİYE- İŞARET; TÜRKİYE” adlı kitap Yazar-Şair Sırrı Çınar’ın duru ve herkesin anlayabileceği diliyle yazıldı ve yayımlandı.

Neydi o bilinmeyenler?

*Suriye ile savaşacak duruma geldiğimiz halde Suriye hakkında doğru olmayan ve yüzeysel gazete haberlerinden öteye gidemeyen bir bilgiyle gelişmeleri yorumladık. İç siyasette kullanılmasından dolayı ne tam Arap Baharını bildik, ne de yanı başımızdaki Suriye’yi…

*Yıllardır bu bölgede sözü edilen bir Baas Partisi vardı ama kimdi? Neydi amacı? Nasıl kurulmuştu ve etkinliği ne düzeydeydi?

*Suriye’yi kırk yıldır yöneten Hafız Esed ve ailesi kimdi?

Neler yapmıştı? Bu ailenin Suriye’den sökülüp atılması mümkün müydü?

*Müslüman Kardeşler Örgütünün amacı neydi? Gücü ne kadardı?

*Hizbullah ezbere bildiğimiz bir örgüt ismiydi ama nasıl bir örgüttü?

*PKK ile anlaşmanın arkasında hangi gerçekler vardı ve Suriye ile ilgisi neydi? Suriye’deki Kürtler ne düşünüyordu?

*Nusayriler dendi, aleviler dendi ama gerçeği neydi?

*Dünyanın gözünü diktiği ve 3.Dünya savaşı çıkma potansiyeline ve tehlikesine sahip Suriye sorununda Türkiye ne yaptı? Ne yapmalıydı ve stratejisi neydi?

Bilmiyorduk!

parola suriye

Bütün bu bilinmeyenlerle savaşın, kanın, gözyaşının olduğu bu komşu bölge hakkında analizler yapmak ise imkânsızdı. Bu imkânsızlık ne yazık ki Devleti temsil eden kişilerde de vardı.

Bu eksik bilgilerin tamamlanması ve Suriye fotoğrafının tamamını görebilmenin yolu ancak tarihsel süreçle ve diğer gelişmeleri ayrıntısıyla bilmekten geçiyordu.

Yazar Sırrı Çınar bütün bu bilinmeyenleri ve ayrıntıların birbiriyle olan etkileşimlerini, iç içe geçmiş konuların parçalarının ne olduğunu gösterdiği “ PAROLA; SURİYE- İŞARET; TÜRKİYE” kitabında yazdı… AZ Kitap ize yayımladı…

Kitap raflarında yerini aldı ve okuyucuyla buluştu…

Güzel okumalar…

*

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.