Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

sair

Şair; ruhuna, her zaman, öz-eğitim vermeli! İlla ki özgür olmalı şair ruhu! Laik, bu ruh, güzelliklerle, erdemlilikle, coşkuyla ve sevgiyle ve doğa’nın kendiliğindenliğiyle beslenmeli. Deneyimlerle pişmeli… Ham ruhtan şair nirvanası gelişmez. 
Ham ruh; yalnız laf kalabalığı, belagat ve baş ağrısı yapar! Ergin ve erinçli ruh, yalınlıklarda ve yalnızlıklarda yaşar! Ancak doruklara esrir ve bulunç yapar! Olgun ve onurlu ruh, enginleri ve gökleri sever! Sefil ruha, şiirin gizemli ve serin kapıları açılmaz! Ham ruh, eşek anırmasıyla bülbül sesini ayıramaz.
Eşek zortlamasını, ne büyük besteymiş deyu selamlar! Şair ruhu Asil, Aziz ve Alidir. Karga gagladığına; hoş geldin ey zümrüdü Anka demez! Sineklerle kelebekler arasındaki farkı görür! Şair ruhu on bin yılda yetişir! Kırk beş günde tavuk olan hormonlu çiftlik civcivi değildir! Şair ruhu soylu bir attır ki denizlerde ve göklerde gezer! Solucanlara ne zaman şair denmiş ki!?
Yüksek ruhlara fırtınalar, gökgürültüleri, şimşekler ve yıldırımlar olur. Gökler, acısını boşalttıktan sonra öyle parlak ve güzel bir güneş açar ki! Değme yeryüzünün keyfine! Bu açık ve duru güzelliğe, güller ve bülbüller ile zümrüdüanka yakışır. Şair ruhu kırtasiyede satılmıyor elbette! Piyasada yok, piyasası da yok! Terimlerin eline düşmesi na mümkün ve hatta nah mümkün! Arz eder, dostlarıma ve elbette şairlere saygılar sunarım!

irfan-yildiz-beslioglu-sozleri
İrfan Yıldız Beşlioğlu

2 thoughts on “İrfan Yıldız Beşlioğlu derki: Şair özgür olmalı!

  1. Doğru söylemişim… Zihnî, fikrî ve rûhî hiç mahkûmiyeti benimsemez şiir; bütün pencere ve kapıları, bütün hücre ve çeperleri, bütün sınır ve olanakları açık ister şiir. Enginlik ister; tinsel, belleksel, özsel, sezgisel ve insanî derinlik ister…Dağlar, ormanlar, çimenler, nehirler, göller, denizler, gökler, milyon canlılık, milyar hayat ister… Doğa ister, doğal ister, derelerin akışını, rüzgârın esmesini ister…Her şeyi kendi gibi ister, yaşamda kendilik ister. Kesin bir içtenlik, sakınmasız bir öz-duyu ister. Şair aklı, şair gönlü, şair yüreği, şair dili, şair sözü özgür olmalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.