Julius Richard Petri Kimdir?

Julius-Richard-Petri-google

Bugün arama motoru Google ana sayfasını Julius Richard Petri için hazırlanmış bir doodle süslüyor. Ben de blog misafirlerim için Julius Richard Petri kimdir konusunda bilgiler vereyim istedim.

Alman asıllı Julius Richard Petri bakteri bilimi uzmanıdır, aynı zamanda petri kabı olarak bilim dünyasında yer edinen laboratuar gerecini icat eden kişidir.

Julius Richard Petri, 31 Mayıs 1853 tarihinde Almanya’nın Barmen kentinde dünyaya geldi. 20 Aralık 1921 tarihinde 69 yaşında yine aynı ülkede yer alan Zeitz’de yaşamını yitirdi.

Julius-Richard-Petri-fotograflari

Bu önemli mucit 1871-1875 yılları arasında Kaiser-Wilhelm-Akademi’de okumuş ve 1876 yılında bu okuldan mezun olmuştur. Hemen akabinde Berlin’deki  Charité Hastanesi’nde 1882′ yılına değin askeri doktor olarak görevini sürdürmüştür.

Julius Richard Petri, bu hastanede çalışırken günümüzde Petri kabı olarak kabul edilen laboratuar malzemesini icat ederek adını bilim dünyasına kazımıştır. Petri kabı, hücre kültürlerinin yetiştirildiği camdan yapılmış yayvan yuvarlak bir kaptır. Julius Richard Petri, Petri kapları Petri tabağı ya da hücre kültür kabı olarak da bilim dünyasında bilinir.
97i/18/huty/6924/26

*

Google, ünlü bakteriyolog ve mucit Julius Richard Petri’nin 161. doğum gününü unutmadı ve özel bir doodle yayınladı. İşte o Julius Richard Petri sürprizi…

Petri kabı olarak bilinen laboratuar eşyasını icat eden mucit Julius Richard Petri ‘ın 161. doğum günü Google ‘ın doodle sürprizi ile kutlandı. Julius Richard Petri‘ye özel yapılan doodle, sayfa açılır açılmaz Google’a giren internet kullanıcılarının karşılarına çıktı. İşte o özel Julius Richard Petri doodle’ı ve Julius Richard Petri’nin biyografisi…
Julius-Richard-Petri
Julius Richard Petri kimdir? Ne yapmıştır?
Julius Richard Petri, 31 Mayıs 1853 yılında Almanya Barmen’de doğdu.
1871-1875 yılları arasında Kaiser-Wilhelm-Akademi’de okumuş ve 1876 yılında mezun olmuştur. Ardından Berlin’deki  Charité Hastanesi’nde 1882’ye kadar askeri hekim olarak görev yapmıştır.
1877-1879 yıllarında Kraliyet Sağlık Ofisi (Kaiserliches Gesundheitsamt)’ne atanmış ve ünlü bakteriyolog Robert Koch’un asistanı olmuştur.
Julius-Richard-Petri-kimdir
Julius Richard Petri, burada çalışırken bugün Petri kabı olarak bilinen laboratuar eşyasını icat etmiştir. Petri kabı, hücre kültürlerinin yetiştirildiği camdan yapılmış yayvan yuvarlak bir kaptır. Petri kapları Petri tabağı veya hücre kültür kabı olarak da bilinir.
Julies Richard Petri, 20 Aralık 1921’de 69 yaşındayken Zeitz’de öldü.
Böyle kıymetli bilim adamlarını unutmadığı için Google’ye kocaman bir alkış…
*

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İnsana bazen 1 dost yeter... başlıklı makalemizde ali okur, besimi okur şiiri ve dost kalmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir