Kendini iyi hissetmek için 41 yöntem

sen-misin

Bu günlerde çoğumuzun canı bayağı sıkkın. Ben herkese sakin olmalarını ve endişe etmemelerini söylüyorum. Zira bu ülke bu sorunların daha çoğunu da kaldırır. Bu meseleden dolayı çökeceğimizi falan düşünmesin kimse. Bence herkes kendi adına dersler çıkaracaktır. Ve sonuç güzel olacaktır.

Keyfi iyice kaçanlar için bir yazı paylaşıyorum, hadi bakalım önerileri yerine getirme zamanı:)

Basit ve küçük davranış değişiklikleriyle, daha mutlu, kendinden daha memnun bireyler haline gelebiliriz. İpuçlarını bilmek ister misiniz? Öyleyse, mutluluğa giden yolda size ışık tutabilecek 41 formülden oluşan listeyi sizlerle paylaşıyoruz…

İnsanoğlu hep neşe, mutluluk, sevinç gibi kavramların peşinde koşar. Oysa ihtiyacımız olan şeyler, karnımızı doyurabileceğimiz basit bir yiyecek ve başımızı sokabileceğimiz bir çatıdan ibarettir. Ve işte bunlardan mahrum kaldığımızda, azla yetinebilmeyi öğrenmeye başlarız.

Yaşantımızı öylesine negatiflikler üzerine kurmuşuz ki, sonunda kusurlarımız ve yenilgilerimiz, hayatımızın merkezine yerleşmiş. Mutluluğu geride bırakıp, yaşamımızın arka planına itmişiz.

Kötü hissetme konusunda bu kadar başarılıyken, bir şeyleri hâlâ değiştirme şansımız var mı? Daha mutlu olabilir miyiz? Hayatımıza yapacağımız bazı ufak dokunuşlarla bu soruya rahatlıkla “evet” diyebiliriz.

Mutluluk, ruhsal ve bedensel olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz şey. Ve mutluluğu elde edebilmenin yolu, her ne olursa olsun hayata olumlu bakabilmekten geçiyor. Kalbimiz ve beynimiz her zaman, sevgiyi yeni baştan öğrenebilmemiz için kolayca programlanabilir. Boş, aldatıcı hayaller ve beklentilerle yaşamak, bizlerden her gün bir şeyler alıp götürür, sonunda da bitap düşürür. Ancak pozitif düşünce ve davranışlar, bizleri karanlıktan kurtarabilir.

Gelin şimdi, mutluluğa giden yolda bizlere ışık tutabilecek 41 sihirli art arda sıralayalım:

 

mihnetsiz-ask

1)   Annenizi arayın: Kulağa oldukça sıradan gelebilir ama burada esas istediğimiz, size en çok destek veren kişiyle düzenli olarak konuşmanız ve ondan olumlu sözler dinlemeniz… Eğer anneniz dışında,  başka biri de size aynı güveni veriyor, size iyi geliyorsa, düzenli olarak onu arayın.

2)   Aynaya bakın: Kusurlarınızı boş verin; tüm dikkatinizi sadece güzel olan yerlerinize verin. Gözleriniz, gülüşünüz ya da saçınız mı güzel? Yalnızca bir dakika beğendiniz kısımlara odaklanın ve bunlar için şükredin.

3)   Küçük notlar yazın: Sevdiğiniz birine küçük notlar bırakın. Birine, onu sevdiğinizi tekrar tekrar ifade etmek, sizi daha sevgi dolu biri yapar.

4)   Başardıklarınızı bir kağıda yazın: Şu ana kadar olan tüm başarılarınızı bir kağıda not edin; okuyun ve kendinizle gurur duyun.

5)   Masanızı temizleyin: Üstü ıvır-zıvırlarla dolu düzensiz masanızı temizleyin. Yapacağınız bu temizlik, size yeni ve yaratıcı kanallar açar.

6)   Her gün 5 dakika egzersiz yapın: Enerjinizi artırmak için 5 dakikalık egzersizler yapın. Bu, zamanla bir rutin haline gelecektir.

7)   Meditasyon yapın ya da dua edin: Birkaç dakikalığına egonuzu bir kenara bırakın; özeleştirilerinize son verin ve sadece kendiniz olun.

8)   Her gün saçınızı ve/veya makyajınızı yapın: Güzel/yakışıklı göründüğünüzde, bu en iyi haliniz sizi farklı hissettirir.

9)   Özür dileyin: Pişmanlık ve suçluluk duygusu sizi kemirir, özür dilemekse sizi hafifletir. Fazla beklemeyin ve özür dileyin.

10) Verin: İhtiyacınız olmayan bir şeyleri ihtiyaç duyanlara verin. Ne kadar verirseniz kendinizi o kadar iyi ve mutlu hissedersiniz.

11) Başkalarını destekleyin: Kendinizle ilgili olan tüm negatif düşüncelerden sıyrılabilmek için karşınızdakinin moralini yükseltin. Ne kadar işe yaradığına şaşıracaksınız.

12) Değişin: Eğer kendinizle ilgili herhangi bir şey size rahatsızlık veriyorsa, yalnızca küçük bir hareket yaparak bunu şimdi değiştirin. Sadece küçük bir hareketle…

13) Bir defter tutun: Kendinizdeki beğenmediğiniz yönleri bir deftere kaydedin; şimdi yazdıklarınızın tam tersini, yani olumlu hallerini yazın. Zıt olanda her zaman gerçeklik vardır. Dolayısıyla gerçekten inanıncaya kadar yazma işlemini tekrarlayın ve bu defteri yanınızda taşıyın.

14) Ayna önünde dans edin: Ayna önünde dans ederken kendinizi kötü hissetmeniz nasıl mümkün olabilir ki? Gerçekten… Kendinize bir bakın!

15) Bir arkadaşınızı arayın: Arkadaşlarımız adeta ayaklı ve konuşan birer anti-depresandır; günde bir doz kadar aldınız mı güne hazırsınız demektir.

16) Kendi kendinize konuşun: Evde sohbet edecek kimse yok mu? O zaman kendi kendinizin arkadaşı olun. Karşınızda bir arkadaşınız varmışçasına, içten ve samimi bir şekilde sohbet edin.

17) Sözlerinizi yerine getirin: Eğer bir söz verdiyseniz, hemen bugün gerçekleştirin. Sözünün eri olmak her zaman iyi hissettirir.

18) Kendinize dışarıdan bakın: Çevrenize bir bakın. Bir çoğundan daha iyisine ve fazlasına sahipsiniz.

19) Kıyaslama yapmayın: Kendinizi sizden biraz daha iyi/kötü, akıllı/ aptal ve daha iyi görünen %1’lik kesimle kıyaslamayın. Resme geniş bir perspektiften bakın.

20) Bir vizyon belirleyin ve bir yere yazın: Eğer kendinizi gerçekten hayatınız boyunca her gün iyi hissetmek istiyorsanız, o zaman bir plan çıkarın. İlk soru: Hayatınızın amacı nedir? Yazmaya başlayın.

21) En güzel anınızı tekrar canlandırın: Sizi çok mutlu ve iyi hissettiren bir anınızı hatırlayın, birkaç dakikalığına ona odaklanın, her saniyesini, detayını iyice düşünün, o anki duygularınızı yeniden hissedin. Bu sizin canlanmanıza yardımcı olacaktır.

22) Kuşları besleyin: Bir parça ekmek alın, dışarı çıkın ve gördüğünüz kuşları besleyin.

23) Yatağınızı toplayın: Toplanmış bir yatak, odanızı düzenli gösterir, bu da sizi derli toplu biri haline getirirken kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

24) Çocuklarınızın varlığına şükredin: Bazen kendimizi kötü hissettiğimizde bunu en yakınlarımızdan, özellikle de çocuklarımızdan çıkarırız. Bunu yapmaktan kaçının, aksine onlara duymak istediklerini söyleyin.

25) Sarılın: Sarılmak adeta büyülü bir iksir görevi görür, içimizi sevgiyle doldurur. Eğer zamanınız bolsa birine tüm gün sarılın, eğer zamanınız kısıtlıysa bir kerelik bile olsa mutlaka sarılın.

26) Gülümseyin: Gülümsemek, beyninize mutlu olduğunuz komutunu verir. Bu bilimsel bir gerçektir, deneyin.

27) Sevgi ve içtenliği zihninizde canlandırın: Bu çok bilinen Budist meditasyon yöntemlerinden biridir. Kendinize ve çevrenize karşı en samimi sevgiyi hissetmenize yardımcı olur.

28) Bilgisayarınızı kapayın: Tek arkadaşınız bilgisayar ekranı olmaya başladığında durun, bilgisayarı kapatın ve iletişim kurabileceğiniz canlı birini bulun. Onlar size, bir bilgisayara göre çok daha güzel şeyler söyleyebilirler.

29) Bugün biraz daha yapın/verin: Bugün biraz daha harekete geçin, işte veya evde yaptığınız ne varsa biraz daha fazlasını yapın. Beklenenden, istenenden biraz daha fazlasını gerçekleştirin.

30) Beklentilerinizi kontrol edin: Mükemmel ya da mükemmele yakın olmanıza hiç gerek yok. Büyük beklentiler, hayal kırıklıklarına yol açabilir.

31) Bir başkasının karar vermesine izin verin: Sorumluluğu her zaman elinizde tutmanıza gerek yok, bırakın zaman zaman başkaları karar versin.

32) Yerinizi verin: Hamile bir kadına veya yaşlı birine oturduğunuz yeri vermek son derece kibar ve hoş bir davranış değil mi? Şansınız varken bunu mutlaka yapın.

33) Çevrenize huzur saçın: Bugün huzur atmosferi yaratabileceğiniz bir yol bulun. Bu kadar olumsuzluğun içinde etrafınıza huzur saçın.

34) Çenenizi tutun: Söylemeyin! Bazı şeyleri dile getirmek isteyebilirsiniz, buna hakkınız da olabilir ama bunu yapmayın. Bunun yerine sadece gülümseyin.

35) Benliğinizle olan diyaloğunuzu değiştirin: Kendinize karşı iyi bir gözlemci olun; kullandığınız sözcükleri olumlu ve güzel olanlarla değiştirin.

36) Her şey harikaymış gibi yapın: Kendinizi iyi hissetmiyor musunuz? Aksini düşünün mutluymuşsunuz gibi davranın. Sonunda istediğiniz duyguları hissedebilmeyi başaracaksınız.

37) Bir parti düzenleyin: Partiler eğlencelidir. Herkes bundan keyif alır; parti yapanlar da her zaman sevilir. İlla büyük bir organizasyon olması gerekmez, amaç sadece bir araya gelip eğlenmek, bunu unutmayın!

38) Banka hesabınızı kontrol altında tutun: Biliyoruz biraz can sıkıcı ama bir o kadar da önemli bir konu. Onun için bir an önce işe koyulun. Bu size daha iyi gelecektir.

39) Sağlıklı olun: Eğer önünüzde sağlıklı ve sağlıksız olmak üzere iki seçenek varsa, bugünden itibaren seçiminiz sağlıklı olandan yana olsun. Kendiniz için iyi bir şey yapmış olmak, mutluluğunuzu artıracaktır.

40) Dürüstlük tanımınızı oluşturun: Dürüstlük sizin için ne anlama geliyor? Dürüst bir yaşam mı sürüyorsunuz? Bu sorular üzerine düşünün ve düşüncelerinizi bir yere yazın.

41) Yumurtadan çıkan oyuncakları birleştirin: Çocuklar için yapılıp satılsa da yumurtaların içindeki oyuncaklar hepimiz içindir. Haydi oyuncaklara…

*

Barrie Davenport  / www.barriedavenport.com

www.ademozbay.com

Bir önceki yazımız olan Oğuz Atay'dan mühim sözler... başlıklı makalemizde edebiyat güzel sözler, oğuz atay anlamlı sözler ve oğuz atay kitaplarından hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir