Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Kill-Bill-umthurman

Düğün provası yaparken eski sevgilisi ve işvereni tarafından öldüresiye dövülen ve kafasına bir kurşun sıkılan Gelin’imizin müthiş intikam alma hikayesinin anlatıldığı Kill Bill sinema tarihinin ender iyi filmlerinden biri. Neden mi dersiniz, bir çok sebepten.

Quentin Tarantino herkes için sinemanın dahi çocuğu. Gerçekten öyle. Aynı zamanda çok akıllı da. Sinema izleyicilerinin en çok sevdiği, aksiyon, dram, intikam, karete, doğu sporları, samuraylar gibi birbirinden ilginç ve çekici konuları tek bir potada film yapabiliyor.

Kill Bill 1 ve Kill Bill 2’yi peşpeşe seyretmenizi öneririm. Zira 1. filmin içinize işlemesi için 2. filmin başındaki kilise sahnelerini görmeniz gerekiyor. Sonrası zaten geliyor.

Quantin Tarantino‘nun son filmi hariç tüm filmlerini seyrettim. Çoğunu bir kaç kez.

Kill Bill movie

İşte bana göre Tarantino filmlerinin ortak özellikleri:

1: Sert sahneler insanı koltuğundan zıplatan geçişler.

2: Uzun ve sıkıcı gibi gözüken diyaloglar ama hepsinin filmin ana felsefesine götüren yapı taşlar olması.

3: Kafasına göre geçişler yapması. Baştan, ortadan, sondan filmin konusunun birbirlerine bağlanması. Karakterleri, filmi bölümlere ayırması.

4: En kanlı sahnelerin bile estetik operasyonları ile göze hoş gelecek bir sunumla sunulması.

5: Artık eski performaslarını yitirmiş yıldızları kilit rollerle yeniden parlatılması.

6: Uzun sahnelerle anlatarak hikayenin iyice gerçek gibi görünmesi.

7: Eski güzel müzikleri filmlerde kullanması.

8: İncil’den sık sık alıntılar yapması.

9: Renklerin en canlı olanlarını kullanması. Hem sahnelerde hem de karakterlerin saçları, giyimleri, aksesuarları gibi detaylarda.

10: Çok geniş ve kaliteli bir ekiple çalışması. Filmlerin sonunda hemen kapatmaz akıp geçen jeneriği izlerseniz bunu görebilirsiniz.

Tabiki ben bir sinema eleştirmeni değilim. Sadece gözlemlerimi payalaşıyorum.

kill_bill-cizgi-film

Quantin Tarantino isminin verdiği ağırlıkla bunları yapabileceği finansal desteği bulabiliyor. Başka yönetmenler filmleri için bu kadar eksantrik işler yapmaya çalışsalar muhtemelen yapımcılardan vetoyu yerler.

Kill Bill filmlerinde gelinimiz kendisini öldüresiye döven eski ekip arkadaşlarını tek tek öldürüyor. Bunu yaparken de artık üretilmeyen Hattori Hanzo kılıcı ile yapıyor. Kılıç ustasını bir şekilde ikna eden ve yeni bir kılıç yaptıran Gelin’in aynı zamanda büyük bir ustadan da öldürme teknikleri üzerine eğitim almış usta bir suikastçı olduğunu da film ilerledikçe öğreniyoruz. Dolayısıyla patronu da sevgilisi de hepsi birer katil.

Kill Bill serisinde eski kungfu filmlerine, eski Japon savaşçı samuraylarına birer saygı duruşu var diyebiliriz. Tarantino sert sinemasının ilhamını muhtemelen bu filmlerden aldı geçmişte.

Şimdi modern sinemanın tüm imkanlarını kullanarak dövüşü de aksiyonu da yumuşatıp okurlara bir epik gösteri biçimde sunuyor.

Gelin her zaman yaptığımı gibi filmler hakkında Wikipedia‘da yazılanları da paylaşıp yazımıza son noktayı koyalım:

kill-bill-daryl-hannah1

“Kill Bill, Quentin Tarantino’nun yönettiği, ilk bölümünün Kill Bill: Vol.1 adıyla 2003 yılında, ikinci bölümünün de Kill Bill: Vol.2 adıyla 2004 yılında gösterime girdiği filmlerdir. Aslında film tek parçadır ama uzun olmasından dolayı ikiye bölünmüştür. Zaten iki film birden Quentin Tarantino’nun 4. filmi olarak geçmektedir. Filmin genelinde bir çizgi roman havası sezilmektedir. Bu da abartılı aksiyon sahnelerini kabul edilebilir kılmaktadır. Hatta ilk filmin bir bölümü de anime şeklindedir. Filmin episodlara bölünmesi de bu izlenimi pekiştirmiştir. Bunun dışında filmin müzikleri de oldukça beğenilmiştir. Fakat ilk bölümündeki abartılı bir şekilde işlenmiş kanın fışkırma sahneleri gerçekle pek örtüşmemiştir.

KILLBILL

Ayrıca filmin yaratıcı ve özgün senaryosu Rezervuar Köpekleri adlı filmle çıkış yakalayan Tarantino’nun ününe ün katmıştır. Medya otoritelerine göre şu ana kadarki en etkileyici kılıç dövüş sahneleri bu filmdedir.

Başrol oyuncuları Uma Thurman, David Carradine, Vivica A. Fox, Lucy Liu, Michael Madsen, Daryl Hannah, Sonny Chiba, Gordon Liu ve Miss Kuriyama .

İlk film ABD’de 70,099,045 $, uluslararası olarak 110,850,000 $ hasılat ile toplam kazancı $180,949,045 $’a ulaşmıştır. Film ABD’de gösterime girdiği ilk haftada 22,089,322 $ gelir elde etmiştir.

kill_bill_

Haziran 2007 itibari ile Kill Bill Vol 2 ABD’de 66,208,183 $, uluslararası olarak 85,951,278 $ hasılat ile toplam kazancı 152,159,461 $’a ulaşmıştır. Film ABD’de gösterime girdiği hafta 25,104,949 $ gelir elde etmiştir.

Gelin (Uma Thurman), Kill Bill: Vol.1’de anlatıldığı gibi, O-Ren İşi (Lucy Liu) ve Vernita Green’den (Vivica A. Fox) öcünü almış ve listesindeki son üç kişinin peşine düşmüştür. Budd (Michael Madsen) ve Elle Driver’ı (Daryl Hannah) da öldürdükten sonra, son hesaplaşma için Bill’in (David Carradine) evine gider. Burada, önce kendisini şok eden bir duruma düşer ve öldüğünü sandığı, şu an için dört yaşında olan kızıyla karşılaşır. Sonrasındaysa, Bill ile yaptıkları karşılıklı diyalog hesaplaşmalarından sonra, filmin zirvesini oluşturan bir mücadelenin ardından Bill’i öldürür.

Kill-Bill-mezar

Oyuncular

Uma Thurman, Gelin (The Bride)

Lucy Liu, O-Ren Ishii

Vivica A. Fox, Vernita Green

Daryl Hannah, Elle Driver

David Carradine, Bill

Michael Madsen, Budd

Julie Dreyfus, Sofie Fatale

Chiaki Kuriyama, Gogo Yubari

Sonny Chiba, Hattori Hanzo

Chia Hui Liu, Johnny Mo”

*

Evet, epik bir dille anlatılmış muhteşem görsel sahnelerin olduğu, geçişlerin üst düzey kalitede bağlanarak eski ustalara, müziklere, filmlere bir saygının sunulduğu iyi bir film seyretmek istiyorsanız Kill Bill 1 ve Kill Bill 2 tam size göre. Film de yönetmen Tarantino kadar başrol oyuncumuz Uma Thurman da performansının zirvesinde.

Gönül rahatlığı ile önerebilirim.

kill-bill-kill-bill

*

Adem Özbay

11 Şubat 2013

www.ademozbay.com

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.