Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

hayvanseverlerin-yaptiklari

Oğlum Endülüs, bir televizyon haberine gördüğü kuş yemliğini yapalım diye tutturunca ben de “tamam hadi yapalım” deyip kolları sıvadım. İlk başta zor bir iş zannettim ama meğer çok kolay ve basitmiş. Hadi hep beraber kuş yemlikleri yapıp kuşları sevindirelim.


kus-sulugu

Öncelikle bize bir plastik şişe lazım. Biz çeşitli kola ve su şişelerini denedikten sonra en iyi olarak 5 litrelik su şişelerinde karar kıldık.

orjinal-fikirler

Şişenin ön kısmını dört tarafından pencere açar gibi kesiyoruz.

Kestiğimiz kısımlara dikkat edelim, sivri bir taraf olmasın. Yoksa kuşlar yaralanabilir.

 

kus-yemligi

Sonra şişeyi güzel temizleyip kuruluyoruz

Kuş yemliğimiz artık kullanıma hazır.

 

Bu şekilde hem ekmek kırıntıları atabileceğimiz bir kuş yemliğimiz oldu hem de su koyup kuşlara su ziyafeti çekebileceğimiz bir suluk.
orjinal-projeler

İçine ekmek kırıntıları ya da kuşların yiyebileceği hububat ürünlerinden biraz koyup, kuşların gelip geçtiği bir yere sağlam bir iple bağlıyoruz. İyi şekilde bağlayalım ki belki karga gibi büyük kuşlar da konabilir. O zaman da ayakta kalması için sağlam olması lazım.

hayvansever-projeler

Sonra arada sırada kontrol edip, suyunu ve yiyecekleri kontrol ettik mi tamamdır. Zaten görünür yerde olan yemliklere birçok kuş sever kişi kuşlar için yiyecekler atıyor.

Bu güzel fikri veren oğluma ve bu kuş yemliklerini yaparak asan herkese çok teşekkür ediyorum. Unutmayalım her iyilik aslında kendimize yaptığımız bir iyiliktir.

*

 

Blog dostlarımdan sevgili Gonca kendisinin yaptığı bir kuş evini ve resmini gönderdi. Tabi ki bayan eli değdiği her yönden belli olan bu fikri de burada keyifle paylaşıyorum. Su şişesi yerine süt şişesi de güzel bir alternatif olabilir.

 

degisik-fikirler

Teşekkürlerimizle birlikte sevgili Gonca’ya ve küçük hanımefendi Melis’e selamlarımızı gönderiyoruz.

 

 

3 Mart 2013

www.ademozbay.com

 

One thought on “Kuşlar için yemlik projesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.