Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

adnan-kahveci-malcom-x

İkisinin ne bağı var diyeceksiniz. Şubat. Bu kısa ay ikisinin de ölüm ayı olmuş. İki isimde ben de iyi çağrışımlar bırakan isimler. Birisi siyahların özgürlüğü birisi ülkesinin ekonomik özgürlüğü için çalıştılar. İkisi de dirayetli adamlardı. Ve ikisi de öldürüldü. Bu iki güzel adama Allah’tan rahmet diliyorum.

malcolm x

Malcolm X

Bir papazın oğlu olarak dünyaya gelen Malcolm X, erken gençlik dönemlerinde, içindeki asi ruhun getirdiği enerjiyle birlikte birçok suça karışmıştır. Aslında içinden dışarıya haykıran bu asi öz, hakikatı arayışının dışavurumlarından sadece birisiydi. Irkçı baskılardan, ayırımcılıklardan rahatsız olan Malcolm X, bu rahatsızlığını, hakikati arayışıyla birlikte harmanlayarak bir düşünce adamı olma yolunda ilerledi. Ve kardeşinin kendisini İslâm’a davetiyle birlikte bu dini detaylı bir şekilde inceleme fırsatı buldu. Herkesin eşitliği ilkesini benimseyen, renk, dil, ırk ayırımı yapmayan İslâm dinine olan hayranlığı, arayışlarının cevabını da beraberinde getirdi. Güçlü ve etkileyici bir hitabeti vardı. ABD’de gerçek İslâm’ı anlatmaya başladı. Adını Melik El-Şahbaz olarak değiştiren Malcolm, 21 Şubat 1965’te verdiği bir konferans sırasında suikasta kurban giderek yaşama veda etti.

adnan-kahveci

Adnan Kahveci:

Ülkemizin ender yetiştirdiği siyasetçi ve devlet adamı olan Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon’da doğdu. 1966′da dönem birincisi olarak liseden mezun oldu. Üniversite sınavını birincilikle kazanarak İstanbul Üniversitesi’ne girdi. Eğitimine ABD’de Indiana’daki Purdue Üniversitesinde devam etti ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Missouri Üniversitesi’nde doktora yaptı. Bu üniversitede bir süre akademik çalışmalarına devam ettikten sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Turgut Özal hükûmetlerinde milletvekilliği ve bakan olarak görev alan Adnan Kahveci, politikada ve ülkenin kalkınmasında etkili bir rol oynadı. Cesur söylemleriyle, sıradışı fikirleriyle, bilime ve okumaya olan ilgisiyle dikkatleri üzerine topladı. 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında ağır yaralandı ve on gün sonra yaşama veda etti.

*

Adem Özbay

15 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.