Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

ozgur-zihinlere-dogru-kitap

Genç Gelişim dergimizin yazarlarından Halil Kırık, “Özgür Zihinlere Doğru” kitabını çıkardı. Kendisini tebrik ediyor ve kitabı hakkında yazdığı yazısını sizlerle paylaşıyorum.

ÖZGÜR ZİHİNLERE DOĞRU

Bir eğitimci olarak şunu gözlemledim meslek hayatımda: İnsanların, öğrencilerin içsel kaynaklarını, motivasyonlarını harekete geçirmeden dışsal olarak onlara ne kadar çok yatırım yapılırsa yapılsın istenilen verim elde edilemez. Bu yüzden milli eğitim politikamızın nedenselliğe dayalı düşünme biçimini benimsemiş, okumaktan zevk alan nesiller yetiştirmesi için, öğrencilerin içsel kaynaklarını geliştirici odaklı eğitim politikaları üretmesi gereklidir..

Ülkemizde günde ortalama okuma süresi 15 saniye olarak dünyada gerilerdeyiz, ayrıca televizyon izleme oranı da günde ortalama 4,5 saat olarak dünyada Abd’den sonra ikinci sıradayız. Bundan dolayı harika özelliklere sahip ülkemizde türlü sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların aşılması için aydınlık zihinlere, bilgiyle donanmış nesillere ihtiyaç vardır

“Hayattan alamadığımız birçok şey aslında kendimize veremediklerimizdir” aslında. İnsanın kendi kendine tekrar ettiği olumsuz cümlelerin hayatına getirdiklerini ve insandan alıp götürdüğü enerjiyi güncel yaşam deneyimleriyle örneklendirerek anlatılmaktdır kitapta.

Mutlu zamanlar arayışında olan insanın, nasılda tüm zamanlarının birbirinin aynı hale geldiğini, iyi insan olmak için verilen çabanın aslında insanın kendisi olması gerektiğini anlamasından geçtiğini ve öz’ü anlamanın evrenle bütünleşmek olduğunu ilginç ve bir o kadar da hayatın içinden örneklerle anlatılmaktadır.Modern yaşamda hayatın her alanında yaşanan değişimlerin insanı nasıl etkilediğini hayatın farklı kesitlerinden örnekler sunarak modern yaşamın tuzaklarına dikkati çekilmiştir kitapta, okuyucunun o güne kadar yaşadığı ama farkında olmadığı gerçeklikleri bazen içsel bir yolculuğa çıkarak, bazen de tam hayatın içine alarak anlatılmıştır..

 

ozgur-zihinlere-dogru

İnsanımızın temel sorununun özgüven eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bu noktada özgüvenin azalmasına neden olan faktörleri işledim. Özellikle korkularımızın hayatımızın bir çok noktasında bizleri engellediğini fark ettim. Bu kitabı okuduğunuzda özgüveninizin nasıl azaldığını, toplumsal kabullenmelerin, geleneklerin, çocuk yetiştirme biçimlerinin bunda nasıl etkili olduğunu göreceksiniz. Ve bireyin özgüveni azaldıkça özgürlüğünün içsel boyutta nasıl azaldığını, özel ilişkilerde, sosyal ilişkilerinde nasıl aksaklıklar yaşadığını göreceksiniz.

Özgüven sorununun ülkemizdeki sosyal sorunlara etkisi çok yönlüdür. Okuma alışkanlığımızın az olması, medyanın kültürel düzeye etkisi, mantıksallıktan ve faydacılıktan uzak birtakım geleneksel alışkanlıkların varlığı insanımızın içsel boyutta tıkanıklar yaşamasına yol açmaktadır. İnsanlarda nedenselliğe dayalı düşünme alışkanlığının oluşması, empatiye dayalı iletişim biçiminin sağlanması için özgüvene, özsaygıya ihtiyaç vardır. Kitaptaki yazılarımda olabildiğince anlaşılır bir üslup kullanmaya çalıştım.
“Öğrenmek insanın yeniden kendisini inşa etmesidir. Bazen yalnızlık gerekir, çoğalmak için kendinde!” sözünden yola çıkılarak bilginin ve sevginin tekrar insanoğlunun hayatına hükmetmesi süreci kitapta yogun şekilde işlenmektedir.

Halil Kırık..

www.halilkirik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.