Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

koy-sobasi

 

Uzun süredir hasretini çektiğim soba keyfine nihayet kavuştum. Sabahtan, erken saatte annemin yaktığı sobanın çıtır çıtır sesleri ile uyanıp sonrasında akşama kadar kaynayan ıhlamuru içerek yaşamanın tadını çıkarıyorum.

 

Babamı tanıyanlar iyi bilir ki, babam soba yakma konusunda ordinaryüs profesördür. O sobanın başına geçti mi illa soba gürül gürül yanacak ve bırakın odayı komple köyü ısıtacaktır.

Babam uzun maden gecelerinde yerin binlerce altında yaşadığı soğuk gecelerin acısını mı çıkarıyor bilmiyorum ama ben bu durumdan hiç rahatsız değilim.


koyde-yapilacak-isler

Annem sevdiğimi bildiği için ıhlamuru sobanın üzerinden eksik etmiyor. Ben de akşama kadar elimde ıhlamur bardağı ile dolaşıyorum. Hatta annem bu gün “oğlum içinden ohlamur ağacı çıkacak” diyerek bu konuyu biraz abarttığımı da aleme ifşa etti. Ohlamuru yanlış yazdığımı zannetmeyin. Bizim için ıhlamur olan bu güzel çay annem için ohlamur:)

 

Çocukluk günlerimde soğuk sabahlarda okula gitmek için annem bizi kaldırmadan önce sobayı yakar, üzerinde ekmek kızartır, yağ sürer ve biz onu yedikten sonra okula giderdik. O sobanın sıcaklığı tüm gün boyunca üstümüzden çıkmazdı. O yüzden sobaları hep sevmişimdir.

sobada-ihlamur

Gerçi bizimkine soba değil güzine deniyor. Sobanın fırınlısı yani. Başka bölgelerde başka isimleri vardır mutlaka. Ama biz güzinede patates pişiririz, kestane patlatırız, suyu – çayı kaynatırız.

 

Çocukluk hatıralarımızın kahramanı sobaya bir şiir yazılır şimdi:

 

Ana kucağı gibi sıcacık,

Tombul yanaklı bir aşçı gibi doyurgan,

Şarkı söyler bir assolist gibi üstünde sular,

Hiç şikayet etmez, kuru yaş ne verirsen üç öğün,

Kardeş olur sabah okula gidecek çocuklara,

Mutluluğun resmidir her akşam etrafında toplananlara…

 

*

4 Mart 2013

www.ademozbay.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.