Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

derin-tarih-kapak

Tarihle olan ilgim abimin lise tarih kitapları ile başladı. Okumayı yeni sökmüştüm ve onun tarih ders kitaplarını defalarca okuyordum. Sonra ODTÜ Tarih ve Hacettepe Tarih Arşivciliği’ndeki kısa öğrenciliklerimle devam etti. Ankara’nın kuru ayazına dayanayıp kendimi İstanbul’a attığımda ise karşıma M. Fatih Can‘ın bitmez tükenmez enerjisiyle çıkarttığı Tarih ve Düşünce dergisi çıktı.

‘Tarih ve Düşünce’ tıpkı abisi ‘Tarih ve Medeniyet’ gibi bu memlekette bizim tarihimizi söylemeye cesaret eden ender yayınlardan biriydi o zamanlar. On binlerce okuru ve gerçekten önemli bir kadrosu vardı. Sonra o güzelim dergi kapitalizmin çarkları arasında ezilip gitti. Biz ne zaman Fatih abiyle bir araya gelsek hep “Nasıl yeniden dergiyi çıkartabiliriz?” diye konuşur olduk.

Aradan yıllar geçti. Ve nihayet müjdeli haber geldi. Yeni Şafak bünyesinde Mustafa Armağan yönetiminde yeni bir tarih dergisi çıkacaktı. Ben daha önce 2 gazetemize tarih dergisi projesi götürmüştüm ama etliye sütlüye karışmak korkusu ile abilerimiz sıcak bakmamışlardı. Nihayet bir gazete bu işe destek veriyordu.  Tarih konusunda da memleketin en çok sözü geçen usta kalemlerinden biri olan Mustafa Armağan‘ın da dergiyi yönetecek  olması bu işin de kaymaklı kadayıfıydı.

Dergi Derin Tarih olarak raflardaki yerini aldığında ben 10 bin km uzaktaydım. Ama onu çıkaranlar ya da hararetle okuyanlar kadar heyecanını hissediyordum. Gelir gelmez tüm sayıları bir tek satırını atlamadan okumaya başladım. Ve okumayı da sürdürüyorum. Sürdüreceğim de…

derin-tarih-kapak

Derin Tarih‘in mutfağını az buçuk bilmemden dolayı öncelikle söyleyeyim harika bir ekip tarafından çıkarılıyor. Hem gençler hem de yaşlarından beklenmeyecek bir ağırlıkta, derin bir dergiyi kotarıyorlar. Böylesine çetrefilli bir kapsama alanı olan dergiyi, alınlarının akıyla çıkardıkları gibi her sayısıyla da gündem olmayı başarıyorlar.

Bunun yanında en çok takdir ettiğim özelliği yayın kadrosunda tarihe emek vermiş bir çok ismin yan yana olması ki, bu gerçekten özlediğim bir tablo. M. Fatih Can‘ın da yayın kadrosuna alınması buna başlı başına bir örnek. Düşünün dergi çıkarıyorsunuz ama önceki rakip derginin yayın yönetmenini de yayın kuruluna alıyorsunuz. Tek kelime ile harika.

Derin Tarih, tarihin derin ve karanlık dehlizlerinde emin adımlarla ilerliyor. Tam bu günlerde Milli Eğitim bakanının “Tarihi yeniden yazacağız.” diyerek ders kitaplarında büyük değişimi haber vermesi, ilerideki tarih yazıcılarının Derin Tarih‘in sayfalarından çokça faydalanacaklarını da söylüyor sanki. Böylesine bir çabanın içinde olmak Derin Tarih ailesi için tarihi bir mesuliyet. Ben bunun altından kolayca kalkacaklarına can-ı yürekten inanıyorum.

mustafa-armagan

Son söz tabi ki ustaya. Bir arkadaşımın “Tarihimize armağan, Mustafa Armağan” sözünü, tüm bu alın terinin üzerine koyunca işin tüm ehemmiyeti de ortaya çıkıyor. Mustafa Armağan tarihimizin meşakkatli yollarında dirsek çürütmüş, ömrünü bu meseleye adamış bir aksiyon ve fikir adamı. Bu gün “Akil Adamlar” mesaisiyle de bunu anlamak isteyenlere en güzel mesajını veriyor. O’nun çabaları tarihimizin anlaşılması için, doğruların bulunması için geleceğe pusula olacak kadar önem taşıyor. Bu çabalar ilerleyen yıllarda çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır. Şüphesiz ki!

Derin Tarih ailesine uzun ve sonlanmayan bir yolculuk diliyorum. Herkesi Derin Tarih okumaya, meselelerimiz ve tarihimiz üzerine kafa yormaya davet ediyorum.

Vesselam.

derin-tarih-sayilari

*

Adem Özbay

19 Mayıs 2013

www.ademozbay.com 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.