Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

kizilderililer Onları hepimiz seviyoruz. Çünkü mazlum olduklarına inanıyoruz. Koca bir kıta ellerinden alındı ve kendi ülkelerinde sığınmacı oldular. Hem de demokrasi ve özgürlük düşkünü Amerika’da…

Kızılderili katliamları ile ilgili izlediğim belgesellerden sonra şuna kadar verdim: İyi insan olmanız tek başına yeterli değil. Akıl ve gücü de elinizin altına tutmanız lazım. Onların o samimi ve güzel yaşayışları maalesef onları kurtaramadı. Toptan katledildiler. Öyle ki sadece onlar değil aç kalsınlar diye ekinleri ateşe verildi, bizonların öldürüldü. Bir sezonda öldürülen bizon sayısının 3 milyon olduğunu bilirseniz işin vahameti ortaya çıkar.

 

kizilderili-dansi

Kızılderililer şimdi Amerika’da çok küçük bir azınlık halindeler. Kendilerine ayrılmış bölgelerde yaşıyorlar. Şehirlerde ve insanlar arasında yaşayanlar da var ama azlar. Vergiden muaf oldukları için genelde kumar işleri yapıyorlar. Amerikalı abilerinin en büyük kıyağı bu onlara, vergiden muaf olmaları.

Yerel dillerini, müziklerini yaşatmak için çalışanlar da var aralarında. İşte onlardan 3 tanesi sık sık Türkiye’ye geliyor.

 

kizilderili-muzikleri

Geçen yıl Kocaeli Kitap Fuarında küçük bir gösteri yaptılar.

Sonra onlara bu yıl Taksim ve Beyazıt’ta rastladım. Müziklerini dinledim, şovlarını izledim. Onları hem anayurtlarında hem de burada tanımak gerçekten özel bir duyguydu.

“Kızılderiler Türk” şeklinde ortaya çıkan iddialar bir yana bizim gibi çok sıcak insanlar. Ama Amerika’da ilk karşılaştığınızda çok soğuk davranabiliyorlar. Hemen pes etmeyin.

 

kizilderililer-istanbul

Sadece onlar değil, tarihin tüm katledilmiş halkları, tüm mazlumları için içimize ufak da olsa bir hüzün dolduralım.

Selam olsun onlara…

*

Adem Özbay

20 Mayıs 2013

www.ademozbay.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.