Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

umut-isigim-muzikler

Uzun zamandır filmler üzerine yazmadığımı fark ettim. Belki de beni esaslı dürten bir film olmadığı içindir. Ama son seyrettiğim film tam da bunu yaptı ve beni yazmam için mecbur etti.

Öncelikle Vikipedia’dan klasik tanıtım ile başlayalım. Sonra güzel bir yazı paylaşacağım sizlere.

Umut Işığım (İngilizce özgün adıyla Silver Linings Playbook), David O. Russell’ın yönettiği[5] ABD romantik komedi-drama filmi.

Film Matthew Quick’in aynı isimli kitabından senaryolaştırılmıştır. Filmde başrol oyuncuları olarak Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker ve Anupam Kher rol almaktadır. Film 8 dalda Oscar adaylığı almıştır. Jennifer Lawrence bu filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscarını kazanmıştır. Aynı zamanda film 4 dalda Altın Küre adaylığı kazanmıştır. Bu adaylıklardan En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü – Müzikal veya Komedi (sinema) dalındaki ödülü Jennifer Lawrence bu filmdeki performansıyla kazanmıştır.

Film aynı zamanda 4 dalda SAG adaylığı almıştır.Bu adaylıklardan En İyi Kadın Oyuncu SAG Ödülü’nü Jennifer Lawrence filmdeki performansıyla kazanmıştır. Film Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterildikten sonra birçok olumlu eleştiri aldı. Rotten Tomatoes sitesindeki yorumların %92si olumludur.

Metacritic sitesinde ise film 81 puan almıştır. Bu olumlu eleştirilerin ardından film bağımsız bir film olmasına rağmen gişede 232 milyon dolar kazandı ve yapımcısına 200 milyon dolardan fazla kazandırdı. Ayrıca film bağımsız filmlere verilen Independent Spırıt ödüllerinde içlerinde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu(Jennifer Lawrence)’ında bulunduğu 4 ödül kazandı.

Filmin Konusu: Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. Yaşadığı ciddi bir travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Nikki’yi bu sayede geri kazanmaktır. Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany (Jennifer Lawrence) ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır…

Sıra geldi film hakkında yazılmış harika bir yazıya. Neredeyse ben de yazsam aynı şeyleri yazardım dediğim bir yazı. 

umut-isigim-filmi

*

Yalnızlık öpülünce geçiyor:  Umut Işığım

Yazan: Zeynep Sayin

Tiffany: Beni seviyor musun?
Pat: Evet.
Tiffany: Tamam.

Tiffany Pat’i öper…

Pat’le tanıştınız mı? Beklenmedik bir anda, planladığı geleceğini yitiren Pat’le? Öyle bir an ki beyni dinamitlenmiş taş ocakları gibi patlıyor. Her yer toz duman. Karısını başka bir erkekle kendi evinin banyosunda buluyor, fonda kendi düğün şarkıları. Oyun bozuldu mu, oyuncu da bozuluyor akabinde. Bir yalana saplanıyor, önünü göremiyor. Hayattan tek bir şey istiyor, yeniden karısı ile birlikte olmak. Kabullenemiyor insan işte, sevdiklerinin hatalarını kabullenemiyor. Yanında olmayan birine anlamlar yüklemek kolayken, ölmeden bir insanı içinde öldürmek zor oluyor.

Peki ya Tiffany’le tanıştınız mı? Beklenmedik bir anda, planladığı geleceğini yitiren Tiffany’le? Öyle bir an ki beyni 11 Eylül saldırısında yıkılan kuleler gibi alaşağı oluyor. Kocasını trafik kazasında kaybediyor. Kabullenemiyor insan işte, sevdiklerini kaybetmeyi kabullenemiyor. Büyük yıkımlar, büyük hatalara yol açıyor. Bir o adama, bir o kadına gidiyor, olmuyor o günaha koşuyor. Onun da hakkı var yanılmaya, yanıltmaya. Ne de olsa, ölse de bir insan, içinde öldürmesi kolay olmuyor.

Umut Işığım (Silver Linings Playbook) yaralı, problemli ve planları şaşmış bu iki insanın hikâyesi. Sert, keskin, dokunaklı, bazen eğlenceli ve bazen seyirciyi rahatsız edecek kadar dürüst bir hikâye. Matthew Quick’in aynı isimli kitabından uyarlanan bu hikaye The Fighter filminden de tanıdığımız David O. Russell yönetmenliğinde perdeye aktarılmış.

Filmin başarısı kulaktan kulağa aktarılırken, Film Toronto Film Festivali, Hollywood Film Ödülleri ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde başarısını kanıtladı ve Oscar’ın en önemli göstergesi olarak görülen Altın Küre’ye 4 dalda aday oldu.

Film kadar filmin müzikleri de zımbalıyor. Tim Burton’ın favori ortağı Danny Elfman’nın (Real Steel, Big Fish, Edward Scissorhands) hazırladığı müziklere ilaveten albümde İngiliz şarkıcı Jessie J’den cazın efsane ismi The Dave Brubeck’e kadar pek çok isim yer alıyor. Bob Dylan ve Johnny Cash, yumuşacık “Girl From The North Country” derken sesler Eagles Of Death Metal’in “Now I’m A Fool”u ile yükseliyor. Stevie Wonder “My Cherie Amour” ile pürüsüzleşirken, Rare Earth “Hey Big Brother” ile eziyor. Lead soundtrack olan “Silver Lining (Crazy ‘Bout You)” şarkısı ise bana hitap etmese de listelerde üst sıralara çıkmaya başladı bile. 14 şarkılık soundtrack albümün listesi:

1. Silver Lining Titles – Danny Elfman (fonda calan sarki)
2. My Cherie Amour – Stevie Wonder
3. Always Alright – Alabama Shakes
4. Unsquare Dance- The Dave Brubeck Quartet
5. Buffalo- alt-J

6. The Moon Of Manakoora – Les Paul & Mary Ford
7. Monster Mash – CrabCorps
8. Goodnight Moon – Ambrosia Parsley & The Elegant Too
9. Now I’m A Fool – Eagles Of Death Metal
10. Walking Home – Danny Elfman
11. Girl From The North Country – Bob Dylan & Johnny Cash

12. Silver Lining – Jessie J
13. Hey Big Brother – Rare Earth
14. Maria – The Dave Brubeck Quartet

Filmden çıkınca düşündüm de planlar şaşıyor ve her seferinde yine yeniden bilinmeyene yolculuk başlıyor. Ama belki de hayat zaten bir bilinmeyen yoldan ibaret.

O zaman, o yolda cesur adımlarla yürümeli. Umutla korku arasında ama cesur adımlarla yürümeli. Sonunu bilmeden. Çok düşünmeden. Umudu kaybetmeden.

Ne de olsa kozaya girmeden kanatlanıp uçulmuyor.

 http://www.city-shot.com/yalnizlik-opulunce-gecer/

umut-isigim-seyirci-yorumlar

*

Evet böyle. Fazla lafa gerek yok. Bulun ve hemen seyredin.

Yaralı kalbinizi daha çok kanatın.

Umudunuzu yeşertin.

Sevin.

Sevilin.

Bazen karşınıza çıkan anlamsız bir insana da “beni seviyor musun” diye sormaktan geri kalmayın.

Muhabbetle.

*

umut-isigim-hakkinda

Adem Özbay

www.ademozbay.com

 

 

 

2 thoughts on “Yalnızlık öpülünce geçer mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.