Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

sezai-karakoc-sozleri

Sezai Karakoç mühim adamlarımızdan biri. Kendisini fikir coğrafyasına yaptığı katkılardan dolayı önemsiyorum. Sezai Karakoç’un eserlerine dair nitelikli incelemeler yapamıyoruz. Nedeni de anlamsız kutsamacılık. Sezai Karakoç için ölmeye gönüllü kalabalık bir kitle var ama, anlamaya çalışan kitlenin sayısı az. Biraz eserlerine eğilelim diyorum. Sezai Karakoç ustanın kitaplarından bazı sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Medeniyet ve diriliş aşkına…

 

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır. Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır.

*

Düşüşün tadını almayan insan! Senin yücelerin serinliğinden, arılığından ne haberin vardır? Ey yükseklerden büyük seslerle düşen şu, bu yalçın kayalara bir şelale borçlu olduğunu biliyor musun?

sezai-karakoc-kimdir

*

Benim gözlerim yeşildir, evet evet, onun gözleri kara; ben günah kadar beyazım, o tövbe kadar kara.

*

İlk insandan başlar hakikat tarihi, yani hakikatin bilinişi.

*

Muhayyile ve aklın Allah’ı sınırlandırıcı veya bir surete bağlayıcı zaafını bilirim ve onunla savaşırım. Ona direnirim. Allah’ı aklımla kavrama, çerçeveleme Don Kişot’luğuna girişmem. O’na sınırsız olarak gönlümü açmaya çalışırım.

*

Yani sadece psikolojik müslümanlık, sadece sosyolojik müslümanlık veya sadece tarih içi müslümanlık yetmez. Her müslüman önce, kendi iç dünyasında müslüman olmalı, fakat ondan ayrılmaz bir şekilde toplum içinde ve toplum halinde de müslüman olmayı idrak etmeli. Ve nihayet bu psikolojik ve toplumsal muhtevaya mutlaka tarih şuurunu da eklemeli.

*

Hayatı da şöyle yorumluyorum: hakikat savaşı ve karşı savaşlar, başkaldırmalar.

sezai-karakoc-dirilis

*

Ben insanın ruh, ruhun da bir tapınak olduğuna inanıyorum.

*

Bir gün gelecek, yine Yüce İslâm Milleti, bilinçlenecektir. Nerelerden nerelere geldiğini öğrenecek ve bu onu uyandıracaktır.

*

Dünya kavgasına, dünya için ve dünya adına değil, Allah için katılma.

*

Hayat sade olmalı, ama yalın olmamalı.

*

İnkâr tutsaklık, inanç özgürlüktür.

*

Dâvamız ve dâva için kavgamız hakikat dâvası, hakikat savaşıdır.

*

Doğuyu Batıyı bilmeliyim. Eski uygarlıkları derinlemesine incelemeliyim. Yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini derinden derine araştırmalıyım. Allah’ın insanoğluna en büyük nimeti olan İslâm inanç ve medeniyetine mensup olan bir toplum nasıl olur da bugünkü acıklı duruma düşer? Bunun mutlaka bir veya birçok sebebi vardır. Bunu bilmeliyim. İşte bütün bu konuları incelemekte ilim benim rehberim olacaktır.

sezai-karakoc

*

Yüreğim Milletimin hainden kanlıdır. Böylece bir milletin, İslâm Milletinin düştüğü acı bölünme, cehalet, maddî ve manevi batış hali beni tarifsiz sıkıntılara düşürür. Ama yine Allah’ın rahmeti gelir, beni ye’se düşmekten kurtarır.

*

Şiir, ruh pencerelerini Allah’a açtıkça şiirdir. Yoksa balmumundan peteklerdir, bal değil.

*

Kapitalizm, benim gözümde solun bir yüzü, komünizm öbür yüzüdür. İnsan olan derim tükürsün ikisinin de suratına.

*

Evet, tarihi şöyle yorumluyorum: hakikat savaşı ve hakikate karşı savaşlar, başkaldırmalar.

*

Tarih her konuda süreklidir. Bu dünya hayatının yapısı gereği… İnançsızlık sürdüğü gibi inanç da sürüp gidecektir.

*

Allah’a inanan insanın özgür olduğuna inanıyorum. İnsan boynuna zincir atan, takan eşyadan ve öteki insanlardan, insanların tanrılaştırdığı kişi ve eşyadan insanı ancak Allah kurtarır. Yani insanı ancak Allah özgür kılar.

*

Şeytanın kentini darmadağın etmeye and içmişim.

*

*

6 Mart 2013

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.