Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine


sinav-kaygisi

Öğrencilerimiz bir ölüm kalım sınavından daha geçtiler. Hayatta at gibi koşturmaktan başka bir şey yaptırmadığımız çocuklarımıza, şu sınavlar konusunda kafa ütülediğimizin yüzde biri kadar kafasını kullanmasını, aklını kullanmasını ve hayatı iyi yaşaması konusunda da uyarılarda bulunuyor muyuz acaba. Tabiki hayır!

Genç yazarlarımızdan Mustafa Özüarı YGS’ye farklı bir açıdan bakan bir yazı kaleme aldı. Sizlerle paylaşmak istedim. Güzel okumalar…

*

YAŞAMA GEÇİŞ SINAVI

Süre mi yetişmedi? Matematik çok mu zor du? Sorular çok mu uzundu? Ya da sabah yaşadığın bir olay yüzünden mi yapamadın?… Bir sürü neden sayabilirsiniz YGS’nin kötü geçtiğine dair. Hatta sabah ailenizle birlikte gittiğiniz için bile onlara kızarsınız. Çünkü daha önce hiç dershane denemelerinde sizinle olmamıştır. Sizi beklememiştir 3 saat… İlk kez gelip sizi etkilemiştir. Yani sizin suçunuz yok,  bütün suç onların.:)

sinavlarin-altinda-ezilmek

Suç kimsenin YGS sınavı kötü geçen öğrenciler. Bu sizin bir imtihanınız. Olgunlaşma imtihanı size kattığı bir deneyim. Yoksa siz gerekli bedeli ödediniz ama çok küçüksünüz. O sınavdan sonra gözyaşlarının düşmesi gerek, neden böyle oldu sorusu sorulmalı kendine gelince. Ama bu sorunun cevabı yoktur. Ben üç kez girdim YGS’ye bu sene giremedim bi unuttum başvurmayı. Şöyle olmadı sakın aklınıza şu gelmesin sırf sizinki kötü geçti. Hayır hayır. Senin seviyendeki bütün öğrencilerin sınavı senin gibi geçti. Sen çok çalımış olsanda. Ben girdiğim üç YGS sınavında da şunu düşündüm LYS var. Şimdi sizinde karar verme aşamanız var önünüzde. Kulağınız alışık olsa da böyle laflara. Realist olursak ya LYS ya seneye. Şimdi kararını verdin zaten seneye. Ama inanın değmez. Daha ağır bedeli var. Daha çok gözyaşı var. Daha çok laf ve baskı var. Ya şimdi yoldan çekileceksin ya da şimdiden başlayacaksın. Bu sınavın bir psikoloji sınavı olduğunu anlayana kadar YGS kötü geçecek senin için 10 kez girsen de bu sınava.

Aşama sınavı bu! Şimdi vazgeçeceksin yoldan çekileceksin ki geridekilere fırsat doğsun. Ben üçüncü yılımda anladım bunu tam manasıyla siz böyle olmayın. Tamam hadi vazgeç..! Senden arkada daha azimli biri var o kazansın bari. Şimdi yap ama. Seneye kayıtlar daha ucuzken yazın artırıyorlar fiyatları… (Bu yazı sürer gider.)

sinav-derdi

Ta ki şunu yaparsan bu yazı değişir. Ömrünün ilk ciddi sınavına girdin. Bunun psikoloji sınavı olduğunu fark edin. Çünkü üniversiteye psikolojisi sağlam insanı almak istiyorlar. İlk düşünce bırakanı değil. İlk yumrukta knock-out olanı değil. Sizi düşürdüler bunu bilerek yaptılar. Ayağa kalkanları görmek için. Vazgeçmeyip devam edenleri görmek için. Çünkü sadece ineklerin kazanmasını istemiyorlar. Bir işte düştü mü 1 sene ertelemeyeni görmek istiyorlar. Benim gibi 3 sene beklemenize gerek yok, emin olun bunu yaşayan biri olarak söylüyorum. Hala fırsat kaçmış değil. Şu olacak 13 bindeki adam bırakacak tıp kazanamadım diye 40-50 bindeki adam tıp kazanacak. Keşke ÖSYM bunları yayınlasa ben biliyorum örnekler daha bir sürü. Böyle bir sistem bu. Sabredene hakkını veren ama gerektiği kadar sabredene. Şu kalan süre sabretmeyen 1 sene erteleyecek tüm hayallerini.

sinavlar

Vazgeçemeyin. Bunu yapın bir şey kaybetmiyorsunuz. Kaybedeceğinizi bile bile de olsa savaşın. Öleceğimizi bile bile yaşıyoruz. Çünkü YGS günü size çok şey kattı. Vazgeçerseniz yeniden başlayacak bu süreç ama devam ederseniz… Onu anlatmayacağım. Çünkü ben şimdi vazgeçmemenin keyfini yaşıyorum. İnanın tüm yaptıklarınıza değiyor bu. Size bağlı her şey. Acıya bedele devam edin. Olacak…

*

Mustafa Özüarı

mustafaozuari@gmail.com

www.ademozbay.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.